Péter Szijjártó, minister spraw zagranicznych Węgier, zaoferował Budapeszt jako miejsce rozmów pokojowych między Rosją a Ukrainą – poinformował portal Daily News Hungary.

Jak poinformował portal Daily News Hungary, Péter Szijjártó, minister spraw zagranicznych Węgier, zaoferował Budapeszt jako miejsce rozmów pokojowych między Rosją a Ukrainą.

Szijjártó powiedział w transmisji na żywo w piątek, że konsultował się zarówno z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem, jak i szefem biura prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, Andrijem Jermakiem, aby zaoferować im Budapeszt jako bezpieczne miejsce do negocjacji. Żadna ze stron nie wykluczyła takiej możliwości, powiedział.

Dzięki tej ofercie Węgry mają nadzieję przyczynić się do przywrócenia pokoju, w którym mają żywotny interes, powiedział Szijjártó w Brukseli przed wyjazdem do Nowego Jorku na rozmowy z przywódcami ONZ na temat konfliktu.

Minister powiedział, że im szybciej to się skończy, tym mniej ludzi będzie poszkodowanych. Negocjacje są warunkiem przywrócenia pokoju, ale poprzednie oferowane w tym celu miejsca, czyli Warszawa i Mińsk, wywołały niezgodę między walczącymi stronami. To właśnie skłoniło Węgry do oferty, powiedział.

W piątek późnym wieczorem doradca szefa Biura Prezydenta Ukrainy, Mychajło Podoliak powiedział w komentarzu dla agencji Unian, że jednym z tematów rozmowy prezydentów Wołodymyra Zełenskiego i Władimira Putina może być kwestia neutralnego statusu Ukrainy.

– To będzie przede wszystkim szczegółowa rozmowa o pokoju i zawieszeniu broni. Neutralny status [Ukrainy – red.] z wyraźnym pakietem gwarancji bezpieczeństwa – to opcja, która również może być na stole – powiedział Podoliak.

Przeczytaj: Zełenski do Putina: usiądźmy do stołu negocjacyjnego

Wcześniej rzecznik prezydenta Ukrainy Serhij Nykyforow poinformował, że ukraińskie władze zgodziły się na propozycję prezydenta Rosji Władimira Putina w sprawie przeprowadzenia rozmów.

– Ukraina nie odmówiła rozmów z Rosją. Strony dyskutują obecnie na temat czasu i miejsca ewentualnych negocjacji – poinformował Nykyforow.

Kresy.pl/DailnyNewsHungary

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz