Według węgierskich mediów, ukraińskie władze siłą zabrały dwóch młodych Węgrów z Zakarpacia z kolejowego przejścia granicznego w Czop, żeby wcielić ich do ukraińskiej armii.

Węgierski portal KárpátHír tydzień temu informował o zatrzymaniu siłą dwóch młodych Węgrów z z Zakarpacia w drodze pociągiem na Węgry. Obaj pochodzą z wioski Nagydobrony (ukr. Wełyka Dobroń) w regionie, w którym Węgrzy stanowią większość mieszkańców. Część z nich posiada także węgierskie paszporty, co nie podoba się władzom ukraińskim.

Kłopoty pojawiły się na przejściu granicznym w mieście Czop (Csap), podczas sprawdzania paszportów. Pogranicznicy nie chcieli przepuścić ich dalej. Jak podają węgierskie media, jeden z młodych Węgrów pokazał pogranicznikom węgierski paszport, ale funkcjonariusz nie przejął się tym.

Jak poinformowano, obaj Węgrzy zostali zatrzymani i wyprowadzeni siłą. Podano, że przewieziono ich na teren wojskowy w Użhorodzie, gdzie mieli czekać na transport to jednego z obozów/koszar ukraińskiej armii.

Według KárpátHír, w ostatnich tygodniach „było wiele doniesień o tym, że ukraińskie władze w różnych częściach Ukrainy próbowały siłą powoływać do wojska młodych ludzi”. Podano przykład Chersonia, miasta portowego zamieszkiwanego także przez mniejszość rosyjską,gdzie wojskowi próbowali wręczać młodym pracownikom wchodzącym do stoczni listy poborowe. Na początku czerwca w sieci opublikowano nagranie, na którym widać ukraińskich żołnierzy przy wejściu w towarzystwie policji. Pytali wchodzących mężczyzn o wiek, a części z tych, którzy byli w wieku poborowym, wręczano powołanie do wojska i nakazywano pójść z żołnierzami. Stawiających opór próbowano wyciągnąć na ulicę. W ich obronie stanęli niektórzy pracownicy zakładu i portierzy.

Przeczytaj: Tysiące Ukraińców uchyla się od służby wojskowej

Sprawę Węgrów z Zakarpacia wcielonych siłą do ukraińskiej armii opisał w tym tygodniu anglojęzyczny węgierski serwis Daily News Hungary.

Przeczytaj: Ukraina chce rozmieścić wojsko w węgierskiej enklawie na Zakarpaciu

Przypominające „brankę” obławy na Ukraińców w wieku poborowym nie są na Ukrainie nowością. Na początku listopada 2017, w nocy z piątku na sobotę ukraińskie wojsko urządziło obławę na młodych mężczyzn, bawiących się w centrum Lwowa. Pytano ich o wiek i sprawdzano dokumenty. Szukano poborowych, by wręczyć im powołania do wojska. Ostatecznie, powołania wręczono 12 osobom. Sprawa była głośna i wywołała duże poruszenie w społeczeństwie. Według komisarza wojskowego obwodu lwowskiego, Ołeksandra Tiszczenki, wszystko odbyło się zgodnie z prawem, a akcja była efektem otrzymania informacji o tym, że w rejonie, gdzie bawi się młodzież, znajduje się ukraiński obywatel uchylający się od służby wojskowej. Po sprawdzeniu dokumentów, poza nim ujawniono jeszcze 11 innych osób, które uchylają się od służby.

Dailynewshungary.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply