Według Ukraińców Rosja rekrutuje najemników do wojny z Ukrainą na Bałkanach, za co odpowiada dwóch Serbów. 

Informację opublikował portal Sprotyw, stworzony przez Siły Operacji Specjalnych ukraińskiej armii.

„Głównym regionem rekrutacji najemników są Bałkany. Jednym z odpowiedzialnych za to jest Serb Dejan Berich, który mieszka w Federacji Rosyjskiej. Jest także byłym najemnikiem i walczył z Ukrainą w 2014 roku” – czytamy na portalu.

Kolejnym najemnikiem jest również Serb, Zika Radojicic, który obecnie uczestniczy inwazji na Ukrainę po stronie rosyjskiej.

Dejan Berich jest serbskim najemnikiem, działaczem serbskiego ruchu czetnickiego i snajperem. W marcu 2021 roku zapowiedział powrót na linię frontu w związku ze wzrostem napięć między Ukrainą a separatystami. Został odznaczony szeregiem nagród od Donieckiej Republiki Ludowej i od Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej – m.in. medalem „Za powrót Krymu”. 

Jak informowaliśmy, na początku pełnoskalowej wojny – w marcu br. – twierdzenie armii ukraińskiej, że serbscy „bojownicy” są rekrutowani w celu uzupełnienia rosyjskich sił „okupacyjnych” na Ukrainie, wywołało gniewną odpowiedź ze strony serbskiego Ministerstwa Obrony.

CZYTAJ TAKŻE: Ukraina zażądała od Serbii wydania byłego szefa SBU

„Udział obywateli serbskich w konfliktach zbrojnych za granicą jest poważnym przestępstwem zagrożonym kilkuletnim więzieniem” – powiedział minister Nebojsza Stefanović w komunikacie prasowym. „Serbia jest zaangażowana w pokojowe rozwiązanie tego konfliktu i nie pozwoli w żaden sposób kwestionować swojego zaangażowania na rzecz pokoju” – dodał.

Serbia zakazała walki za granicą w 2014 roku, a maksymalna kara wynosi pięć lat dla osób indywidualnych i osiem lat za uczestnictwo w zorganizowanej grupie. Osoby organizujące takie wyjazdy mogą zostać skazane na 10 lat.

CZYTAJ TAKŻE: Posłowie chcą znieść kary dla Polaków walczących na Ukrainie bez wymaganej zgody

Kresy.pl / sprotyv.com.ua

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. jaro7
  jaro7 :

  U nich kara,a u nas nagroda dla najemników.Ale mnie zastanawia jak polscy? najemnicy godzą walkę ramię w ramię z ukraińcami mającymi insygnia ss galizen(legalne na ukrainie) lub inną symbolikę nazistowską(pomijam jak ten nierząd godzi wspieranie państwa gdzie nazizm i banderyzm niemal kwitnie?!)

  • Wronq
   Wronq :

   Ponoć symbol SS Galizen nie jest nazistowski… tak orzekł całkiem niedawno Najwyższy Sąd Ukrainy… Bardzo ciekawa interpretacja, jeśli nie nazistowskie to znaczy ukraiński… to najlepiej obrazuje jaka jest mentalność i tożsamość Ukrainy… wskroś banderowska!

   Co do naszego Rządu pełna zgoda., też nie potrafię tego pojąć. Mnie jeszcze zastanawia w kontekście najemników jakim cudem w telewizji publicznej powstał reportaż o polskim najemniku “bohaterze” wspierającą UPAdline podczas gdy polskie prawo wyraźnie zabrania służenia w obcej armii…?!