Ukraina zażądała od Serbii wydania byłego szefa SBU

Ukraina skierowała do Serbii wniosek o ekstradycję byłego szefa Głównego Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Andrieja Naumowa, który na Ukrainie jest podejrzany o zdradę państwa i pomoc wojskom rosyjskim w przejęciu elektrowni w Czarnobylu.

Jak poinformował w czwartek portal BBC Ukraina, do Serbii skierowano wniosek o ekstradycję byłego szefa Głównego Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Andrieja Naumowa, który na Ukrainie jest podejrzany o zdradę państwa i pomoc wojskom rosyjskim w przejęciu elektrowni w Czarnobylu.

“Sąd w Niszu rozpatruje sprawę obywatela Ukrainy Andrieja Naumowa na podstawie wniosku o ekstradycję na Ukrainie” – poinformował sekretarz prasowy sądu w pisemnej odpowiedzi na wniosek BBC News Serbia.

Państwowe Biuro Śledcze Ukrainy poinformowało, że Andrij Naumow mógł gromadzić i przekazywać rosyjskim służbom specjalnym dane stanowiące tajemnicę państwową, w szczególności dotyczące systemów bezpieczeństwa czarnobylskiej strefy wykluczenia.

Przed wstąpieniem do SBU Andrij Naumow kierował państwowym przedsiębiorstwem “Centrum Wsparcia Organizacyjnego, Technicznego i Informacyjnego Zarządzania Strefą Wykluczenia”. Jest zaangażowany w szereg dziennikarskich śledztw dotyczących przemytu schematów korupcyjnych w urzędach celnych.

Nie wiadomo, czy Kijów wskazał powód ekstradycji Naumowa, gdyż na pierwszej rozprawie, która odbyła się 19 października, petycja Ukrainy nie została odczytana – przekazała BBC prawnik Naumowa Tanja Savić.

“Wciąż nie wiemy oficjalnie, czy ekstradycja jest wymagana na podstawie jakiegoś przestępstwa o charakterze ogólnym, czy jest to zdrada stanu, ponieważ prezydent Ukrainy kilkakrotnie o tym wspominał” – mówiła Savić.

Tymczasem, jak poinformowało BBC źródło w ukraińskich służbach specjalnych, we wrześniu do Serbii wysłano prośbę o ekstradycję Naumowa. Savić przekonuje, że jej klient powiedział w sądzie, że obawia się o swoje życie w przypadku ekstradycji na Ukrainę.

Źródło w ukraińskich służbach specjalnych poinformowało, że zażądano ekstradycji pod zarzutem korupcji. “Podstawą jest korupcja, defraudacja środków publicznych. Jest więc większa szansa, że ​​zostanie zwrócony” – tłumaczy źródło.

Ukraina i Serbia mają umowę o współpracy międzynarodowej w sprawach karnych regulującą ekstradycję.

Przypomnijmy, że Naumow uciekł z Ukrainy w przededniu rosyjskiej inwazji. Miał zostać zatrzymany 7 czerwca na granicy Serbii i Macedonii Północnej za próbę przemytu dużej ilości niezgłoszonej gotówki i kosztowności. Razem z nim zatrzymano obywatela Niemiec, prawdopodobnie kierowcę.

Straż graniczna zatrzymała samochód BMW na przejściu granicznym w Preszewie, prowadzony przez 36-letniego obywatela Niemiec Aleksandra Aksta. Naumow był z nim w samochodzie. Mężczyźni planowali podróż do Macedonii Północnej.

Po przeszukaniu samochodu policja znalazła około 600 000 euro, prawie 125 000 dolarów i dwa niezgłoszone szmaragdy. Obaj mężczyźni zostali zatrzymani przez policję pod zarzutem prania brudnych pieniędzy.

Kresy.pl/BBC

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply