Szef MSZ Witold Waszczykowski odbył dzisiaj rozmowę telefoniczną z szefem węgierskiej dyplomacji Peterem Szijjarto.

Szijjarto w rozmowie przedstawił stanowisko Budapesztu w sprawie przegłosowanej wczoraj rezolucji Parlamentu Europejskiego ws. rozpoczęcia procedury sankcji wobec Węgier w ramach art. 7 Traktatu o Unii Europejskiej.

Minister Witold Waszczykowski, wyrażając solidarność z władzami węgierskimi, podkreślił, że dla Polski wartości i zasady, na których opiera się Unia Europejska, muszą być zagwarantowane. Jednakże nie mniej ważne jest, by każde państwo członkowskie miało prawo działać w oparciu o zasadę suwerenności państw w polityce wewnętrznej – podało w swoim komunikacie biuro prasowe węgierskiego MSZ w komunikacie. Minister Waszczykowski w rozmowie z Szijjarto miał zaznaczyć, że nie ma dziś żadnych przesłanek, by karać Węgry.

CZYTAJ TAKŻE: Parlament Europejski chce sankcji wobec Węgier

Europarlament zaapelował wczoraj do uruchomienia przeciw Węgrom art. 7 unijnego traktatu o uruchomieniu procedury mogącej zakończyć się sankcjami. Było to efektem kwietniowej debaty w PE, gdzie krytykowano Węgry za uchwalenie prawa dotyczącego szkolnictwa wyższego. PE zaapelował również o uchylenie przepisów zaostrzających zasady traktowania uchodźców.

Korzystasz z portalu Kresy.pl
Wspieraj nas regularnie.

W komunikacie węgierskie MSZ wskazało, że rezolucja Parlamentu Europejskiego wytycza politycznie drogę do rozpoczęcia procedury sankcji w ramach art. 7 unijnego traktatu z inicjatywy PE, co może doprowadzić do nałożenia sankcji przez Radę Europejską po przegłosowaniu większością 4/5 głosów.

kresy.pl / rp.pl

Reklama1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz