Szef polskiej dyplomacji nazwał 3-letni konflikt, który pociągnął za sobą 100 tysięcy ofiar i niemal dwa miliony uchodźców mniej ważnym od znacznie mniejszego w skali konfliktu z separatystami na wschodzie Ukrainy.

Podczas rozmowywW Polsacie News minister Waszczykowski opowiadając o zaletach powstania Unii Europejskiej i członkostwa naszego kraju w niej: Unia Europejska nie jest klubem altruistów. Jest instytucją zbudowaną po to, by w Europie nie było wojny i od 70 lat wojny nie ma. Poza marginalnymi wojnami na Bałkanach czy w tej chwili… ważną, może nie marginalną wojną rosyjsko-ukraińską.I to doceniamy, to jest wielki wkład UE– powiedział.

CZYTAJ TAKŻE:
Waszczykowski zszokowany działaniami Ukrainy wobec prezydenta Przemyśla

Podczas samej wojny w Bośni i Hercegowinie, która miała miejsce w latach 1992–1995, w wyniku działań wojennych i czystek etnicznych, zginęło od 97 tys. do 110 tys. ludzi, a ponad 1,8 miliona zostało uchodźcami. Był to najkrwawszy konflikt w Europie od czasu II wojny światowej. Starli się w niej walczący o autonomię bośniaccy Serbowie oraz władze Bośni i Hercegowiny, na której terenie toczyły się główne walki, razem z skonfederowanymi z nimi od pewnego momentu Chorwatami. Wojnę zakończył dopiero narzucony przez NATO układ w Dayton.

kresy.pl / wprost.pl

9 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. budulaj
  budulaj :

  zastanawiam się, czy Waszczkowskiemu Bóg rozum kiedykolwiek zwróci, czy to już jest kara do konca jego żywota. A jeśli już mówić o wojnie na terytrium wschodniej Ukrainy, to jest to wojna nie Rosji z Ukrainą, bo nikt tu nikomu wojny nie objawiał, a raczj wojna zachodu z Rosją, może poza Wegrami i Słowacją, i, być może Francją, ale tu nie wiadomo co z tego wyjdzie

 2. zoltan
  zoltan :

  Przerażające jest to że ten człowiek jest Ministrem Spraw Zagranicznych, ZGROZA !!!
  Za chwilę usłyszymy że zbrodnie upadlinców na Wołyniu to nic w porównaniu z pseudo konfliktem na wschodzie upadliny. Ten typ jest zdolny do wypowiedzenia nawet takich słów aby pan z Kijowa i Waszyngtonu pogłaskał po główce.

  Kosovo jest Serbskie a Krym Rosyjski.

 3. adinocka
  adinocka :

  Co za podlec. Zniszczono jedyne niezależne od mocarstw (bo niezadłużone) państwo w Europie. Przy okazji zginęły lub zostały wymordowane dziesiątki tysięcy ludzi częściowo w sposób bestialski na wzór UPA (poczytajcie co wyprawiała boszniacka bojówka Nesera Oricia ze Srebrenicy albo arabscy ochotnicy mudżahedini ) a setki tysięcy straciło ziemię sowich przodków.

    • adinocka
     adinocka :

     A jeszcze dokładniej zasiali biurze i zebrali nawałnicę równie gwałtowną. Mówiąc wprost zabawy komanda Oricia (oficjalnie ta banda zwała się 35 dywizją BiH) z obcinaniem genitaliów podsrebrenickim Serbom (miasto było boszniackie ale region serbski) i wkładaniu ich do ust zabitym, mówiąc kolokwialnie przegły pałkę. Poszła ofensywa wojsk Republiki Serbskiej. Dzielni bojcy boszniaccy uciekli pozostawiając swoich cywilów. Serbowie chcąc powstrzymać bestialstwo zastosowali odpowiedzialność zbiorową i rozstrzelali a nie storturowali mężczyzn i chłopaków – muzułmanów (wiek od 15 do 77 lat). Oficjalna liczba ofiar boszniackich, czyli 7 tysięcy jest co najmniej podwojona, bo Boszniacy są w stanie podać tylko 2 tysiące nazwisk. Podobna ilość ofiar (1,5 tysiaca) w części bestialsko storturowanych obciąża komando Oricia. Do tego trzeba dodać liczne gwałty na podsrebrenickich Serbkach. I jeszcze jedno, Trybunał w Hadze Orcia uniewinnił (żaden Serb, którego storturował nie przeżył), a dowodzący Serbami gen. Kristcić, inwalida wojenny bez nogi dostał 35 lat i cele z trzema muzułmanami, którzy poderżnęli mu gardło. Kristić jakimś cudem przeżył i odsiaduje resztę kary w Polsce.

 4. krok
  krok :

  Waszczykowskiego powinni podawać dla studentów jako przykład negatywnego bohatera Polski. Rozum, znajomość historii, geografii i polityki zerowa. Do tego brak taktu, ogłady, kultury, oczytania. Mam silne przekonanie, że tytuł naukowy sobie kupił.