Wycofanie się rosyjskich żołnierzy z terytorium Ukrainy jest nie do przyjęcia dla Moskwy jako warunek wstępny do rozpoczęcia negocjacji – oświadczył w poniedziałek wiceszef MSZ Rosji Aleksandr Gruszko.

Wiceszef MSZ Rosji oświadczył w poniedziałek, że “te warunki są nie do przyjęcia”. Chodzi o wycofanie się rosyjskich żołnierzy z terytorium Ukrainy. “Takie warunki są nie do przyjęcia. Nasz prezydent wielokrotnie powtarzał, że jesteśmy gotowi do negocjacji, ale te negocjacje muszą oczywiście uwzględniać sytuację w terenie” – dodał, cytowany przez rosyjską agencję prasową RIA Novosti, na którą powołuje się portal Ukraińska Prawda.

Wcześniej rosyjskie media informowały, że władze Rosji wymieniły dwa sposoby zakończenia wojny. “Z naszego punktu widzenia ‘specjalna operacja wojskowa’ na Ukrainie może zostać zakończona po osiągnięciu jej celów. Może też zakończyć się, gdy cele zostaną osiągnięte w drodze pokojowych negocjacji, to jest również możliwe” – oświadczył rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

“Jest jeden wstępny i kluczowy warunek dla realnego procesu negocjacyjnego z Rosją – wycofanie wojsk rosyjskich z terytorium Ukrainy” – oświadczył kilka dni temu doradca szefa Kancelarii Prezydenta Mychajło Podolak.

W ubiegłym tygodniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wymienił główne warunki, konieczne dla rozpoczęcia negocjacji z Rosją. “Do takich rozmów, które niejednokrotnie proponowaliśmy i na które zawsze otrzymywaliśmy szalone rosyjskie odpowiedzi w postaci nowych ataków terrorystycznych, ostrzałów czy szantażu. Powtórzę: [Ukraina oczekuje – red.] przywrócenia integralności terytorialnej, poszanowania Karty ONZ, odszkodowań za wszystkie straty wojenne, ukarania każdego zbrodniarza wojennego i gwarancji, że to się nie powtórzy. To całkowicie zrozumiałe warunki” – powiedział.

Głos w tej sprawie zabrał też doradca szefa kancelarii Zełenskiego, Mychajło Podolak. „Ważne: Ukraina nigdy nie odmówiła negocjacji. Nasze stanowisko negocjacyjne jest znane i otwarte. 1. Po pierwsze, FR wycofuje swoje oddziały z Ukrainy. 2. Po tym wszystko inne. Czy Putin jest gotowy? Oczywiście, że nie. Stąd, jesteśmy konstruktywni w naszej ocenie: będziemy rozmawiać z następnym przywódcą Rosji” – napisał Podolak na Twitterze. W innym miejscu deklarował też, że Ukraina jest gotowa walczyć nawet, jeśli „otrzyma cios w plecy”.

Według Washington Post, amerykańscy urzędnicy nieoficjalnie mają sugerować Zełenskiemu zasygnalizowanie otwartości na rozmowy z Putinem i rezygnację z postulatu, że będą one możliwe dopiero po odsunięciu go od władzy.

Działanie to nie ma na celu doprowadzenia Ukrainy i Rosji do stołu negocjacyjnego, ale są obliczone jako próba zapewnienia Kijowowi utrzymania wsparcia innych krajów, których wyborcy ostrożnie odnoszą się do perspektywy wspierania wojny, która może trwać latami.

Przypomnijmy, że według agencji prasowej Unian, Kreml sonduje możliwość rozmów między prezydentem Rosji Władimirem Putinem a amerykańskim prezydentem Joe Bidenem. Aby to zrobić, Stany Zjednoczone rzekomo muszą „zwrócić uwagę na obawy Rosji dotyczące gwarancji bezpieczeństwa”.

pravda.com.ua / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply