Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski odwiedził w środę Kijów. Podczas wizyty przedstawiciele obu miast podpisali list intencyjny dotyczący współpracy między warszawskim i kijowskim metrem.

Jak poinformował warszawski urząd miejski, Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski odwiedził w środę Kijów. Podczas wizyty przedstawiciele obu miast podpisali list intencyjny dotyczący współpracy między warszawskim i kijowskim metrem.

W ramach wsparcia Warszawy dla Kijowa warszawskie metro może przekazać ukraińskiej spółce 10 sześciowagonowych składów serii 81, które w polskiej stolicy zostały już wycofane w eksploatacji. W dokumencie podpisanym przez włodarzy stolic Polski i Ukrainy pada również deklaracja wsparcia w dostarczeniu części zamiennych do taboru.

“Zawsze powtarzamy, że nasi przyjaciele z Ukrainy walczą o naszą wolność. To dla nas naprawdę ważne i dlatego tu dziś jesteśmy. Chcemy pomóc tak bardzo, jak możemy i na pewno nie przestaniemy pomagać” – powiedział w Kijowie Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

“Rozmawiamy nie tylko o potrzebach na dzisiaj, bo jesteśmy pewni, że Ukraina wygra tę wojnę, rozmawiamy także o przyszłości. Pomożemy w rekonstrukcji Ukrainy. Warszawa została całkowicie zniszczona, stąd wiemy jak miasto może odrodzić się jak feniks z popiołów. Ale mamy też doświadczenie w transformacji naszych miast poprzez wykorzystanie funduszy unijnych. A zatem jesteśmy tu, by pomóc tak bardzo, jak to tylko możliwe” – zapewnił prezydent Warszawy w obecności mera Kijowa Witalija Kliczki.

W środę we Lwowie odbyło się spotkanie prezydentów Ukrainy, Polski i Litwy, czyli przywódców państw tzw. Trójkąta Lubelskiego. W ramach spotkania, została podpisana Wspólna Deklaracja Prezydentów Trójkąta Lubelskiego. Początkowo nie podano, czego dokładniej dotyczy treść tego dokumentu.

Podczas wspólnej konferencji prasowej prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, dziękował Polsce i Litwie za wspieranie jego kraju i za przyjęciem ukraińskich uchodźców. Z kolei litewski prezydent Gitanas Nauseda deklarował jak najszybsze przekazanie Ukraińcom amunicji.

Prezydent Andrzej Duda podkreślił z kolei, że „Polska była tym pierwszym państwem, które udzieliło Ukrainie spektakularnej pomocy w obliczu rosyjskiej agresji”. Wymienił w tym kontekście m.in. posowieckie czołgi, a także samobieżne armatohaubice Krab i karabinki Grot. Dodał też, że Polska będzie dalej przekazywać Ukrainie broń, także w ramach modernizacji polskiej armii.

„Wszystko wskazuje na to, że ta wojna się nie kończy, a Rosja będzie dalej maltretować Ukrainę – okupant musi zostać powstrzymany” – powiedział Duda.

W tym kontekście polski prezydent oświadczył, że Polska podjęła decyzję o przekazaniu Ukrainie kompanii czołgów Leopard. Miałoby się to jednak odbyć w ramach koalicji międzynarodowej.

„Zostanie przekazana kompania czołgów Leopard w ramach budowania koalicji, ponieważ, jak państwo wiecie, musi zostać spełniony także cały szereg wymogów formalnych, zgód i tak dalej, które są w tym celu potrzebne, ale przede wszystkim chcemy, żeby była to koalicja międzynarodowa. I my w ramach tej koalicji międzynarodowej podjęliśmy decyzję o włożeniu pierwszego pakietu czołgowego, kompanii czołgów Leopard, która, mam nadzieję, w szeregu z innymi kompaniami czołgów Leopard oraz innych czołgów, które zostaną przez inne państwa złożone, popłynie w niedługim czasie na Ukrainę i będzie mogła wzmocnić obronę Ukrainy” – poinformował Duda. Dodał, że „taka decyzja w Polsce już jest”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Prezydent powiedział też, że Ukraina zasługuje na członkostwo w Unii Europejskiej oraz na wsparcie ze strony NATO.

Andrzej Duda i Wołodymyr Zełenski odwiedzili także lwowski Cmentarz Łyczakowski, na którym pochowane są między innymi Orlęta Lwowskie.

“We Lwowie na Cmentarzu Łyczakowskim Prezydenci Andrzej Duda i Wołodymyr Zełenski oddali wspólnie hołd Orlętom Lwowskim. Uczcili też pamięć obrońców Ukrainy poległych w wojnie z Rosją” – głosi komunikat.

Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. jaro7
    jaro7 :

    Czyli klasyka tej “współpracy” przekazanie za friko.Ja dołożyłbym jeszcze w tym przekazaniu Trzaskowskiego i jego kolesi.Oraz rządzących,polityków i dziennikarzy.Polska może by się wtedy podniosła.