Ulicami Warszawy przeszedł III Marsz Zwycięstwa Rzeczpospolitej. „Lewackie oszołomy spod znaku Obywateli RP usiłowały bezskutecznie zablokować nasz marsz ” – mówi rzecznik Młodzieży Wszechpolskiej.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, we wtorek 15 sierpnia, w rocznicę Bitwy Warszawskiej odbył się kolejny Marsz Zwycięstwa Rzeczpospolitej. Organizowała go Młodzież Wszechpolska. W marszu brali udział także przedstawiciele innych środowisk narodowych, ONR i Ruchu Narodowego. Uczestniczyło w nim, zdaniem organizatorów, ponad 300 osób.

Marsz wyruszył po godz. 16 spod gmachu Muzeum Wojska Polskiego przy Alejach Jerozolimskich. Uczestnicy skandowali m.in. „W sierpniu roku 20 Polak pobił czerwonego”, „Lance do boju, szable w dłoń, bolszewika goń, goń, goń”.

Wcześniej środowiska lewackie i radykalnie prounijne, zrzeszone pod szyldem Obywateli RP, zapowiadały zablokowanie marszu narodowców. Dziś, gdy jego uczestnicy szli Nowym Światem w stronę Placu Piłsudskiego i Grobu Nieznanego Żołnierza, na wysokości skrzyżowania z ulicami Chmielną i Foksal kontrdemonstranci próbowali zatrzymać pochód. Grupa kilkudziesięciu osób próbowała zablokować marsz siadając na ulicy, podobnie jak wcześniej przy okazji blokowania miesięcznic smoleńskich. Obywatele RP skandowali m.in. „Warszawa wolna od faszyzmu” i „Precz z faszyzmem”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Protestujący zostali usunięci z drogi przez policję. Jak informował rzecznik prasowy Komendanta Stołecznego Policji kom. Sylwester Marczak: „policja podjęła działania mające na celu przywrócenie ładu i porządku publicznego”, czyli „umożliwienie prowadzenia legalnie zgłoszonej manifestacji”.

– Podjęliśmy działania wobec osób, które swoim zachowaniem zakłócają przebieg legalnego zgromadzenia – powiedział kom. Marczak. Osoby te wylegitymowano, ale nikt nie został zatrzymany. Policja zapowiedziała, że oficjalne statystyki nt. liczby uczestników oraz podjętych akcji zaprezentuje w środę rano.

Marsz narodowców ostatecznie, bez dalszych utrudnień, dotarł pod Grób Nieznanego Żołnierza.

„Upamiętniliśmy wielkich bohaterów”

– III Marsz Zwycięstwa Rzeczpospolitej, organizowany przez Młodzież Wszechpolską przeszedł zgodnie z planem – powiedział Kresom.pl rzecznik MW, Mateusz Pławski. – Upamiętniliśmy wielkich bohaterów, którzy w 1918 roku odzyskali niepodległość, a w 1920 roku obronili ją przed bolszewicką nawałą.

Pławski odniósł się także do próby zablokowania marszu przez Obywateli RP:

– Pewne marginalne lewicowe grupy, powiedzmy wprost – lewackie oszołomy, bo inaczej się ich nazwać nie da – spod znaku Obywateli RP i nie tylko usiłowały zakłócić i zablokować nasz marsz. Oczywiście, to im się nie udało. Już wcześniej „blokowali” czy to Marsz Niepodległości czy inne ważne wydarzenia środowiska narodowego i nigdy im się to nie udało.

Zdaniem rzecznika MW, „blokada” Obywateli RP liczyła kilkadziesiąt osób. Zaznaczył, że duża część osób, które były tam obecne to nie byli blokujący. – Trzeba wziąć pod uwagę miejsce. Tam jest wąska uliczna, jest tam dużo barów, klubów, kawiarni. Bardzo dużo osób po prostu wyszło stamtąd zobaczyć co się dzieje. Samych blokujących było kilkudziesięciu.

Wcześniej Obywatele RP zaapelowali do prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz. Chcieli, by zakazała organizacji manifestacji w dniu Święta Wojska Polskiego. Jak oświadczyła prezydent Warszawy, organizatorzy dopełnili wszelkich formalności, a gmina nie może „prewencyjnie” zakazać „przeprowadzenia pokojowego zgromadzenia osobie prywatnej lub organizacji, w sytuacji kiedy inne środowiska negują ich poglądy lub hasła, dopóki nie zostaną naruszone przepisy prawa”.

Obywatele RP po wydarzeniu zamieścili na portalu społecznościowych nagranie fragmentu Marszu Zwycięstwa Rzeczpospolitej z komentarzem „Tak wygląda polskie Hitlerjugend”. Jak podkreśla Mateusz Pławski, spotka się to ze zdecydowanymi działaniami ze strony Młodzieży Wszechpolskiej:

– Jak zapowiedziałem wcześniej, w najbliższym czasie mogą się spodziewać wytoczenia przez nas procesu. Nie będziemy tolerowali szkalowania 95 lat naszej tradycji, bo tyle działa już Młodzież Wszechpolska. Konkretne informacje zostaną podaje w najbliższych dniach.

PRZECZYTAJ: Młodzież Wszechpolska demonstrowała w obronie Polaków na Litwie

PAP / rmf24.pl / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz