USA wysłały samoloty bojowe w kierunku Iranu po doniesieniach, że Teheran przygotowuje atak na Arabię ​​Saudyjską – podał Washington Post w sobotę. Według gazety zwiększa to ogólny stan gotowości sił amerykańskich i saudyjskich.

Centralne Dowództwo USA przerzuciło samoloty bojowe z Zatoki Perskiej w kierunku Iranu – pisze Washington Post. Ma to związek z niedawnymi raportami ostrzegającymi przed nieuchronnymi atakami irańskich rakiet balistycznych i dronów na cele w Arabii Saudyjskiej. Samoloty zostały wysłane w ramach wspólnego alertu sił amerykańskich i saudyjskich.

Medium nie precyzuje, kiedy dokładnie wysłano samoloty.

Gazeta pisze, że pokazuje to siłę i znaczenie partnerstwa między Stanami Zjednoczonymi a Arabią Saudyjską, pomimo sporów między wspomnianymi państwami w związku z wydobyciem ropy. Prezydent USA Joe Biden ostrzegł w październiku, że Arabia Saudyjska „poniesie konsekwencje”. Odniósł się w ten sposób do decyzji OPEC+ o podniesieniu cen ropy naftowej. Zaznaczył, że zamierza przemyśleć relacje Stanów Zjednoczonych z monarchią.

Washington Post podkreśla, że ​​ropa naftowa i wpływ Arabii Saudyjskiej na światowy rynek zajmują drugie miejsce, za strategicznymi interesami USA w Zatoce Perskiej.

Zobacz także: Iran: Gwardia Rewolucyjna przetestowała rakietę zdolną do przenoszenia satelitów

Wall Street Journal podał we wtorek, że Arabia Saudyjska podzieliła się informacjami wywiadowczymi ze Stanami Zjednoczonymi na temat “nadchodzącego ataku” ze strony Iranu na cele na swoim terytorium.

Zarzuty odpiera MSZ Iranu. Rzecznik irańskiego resortu dyplomacji Nasser Kanaani Chafi oświadczył, że Zachód celowo eskaluje sytuację przeciwko Iranowi.

Zobacz także: Doradca Zełenskiego wezwał do atakowania celów w Iranie

washingtonpost.com / msn.com / mil.ua / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply