W niedzielę polska delegacja złożyła wieńce na grobach polskich lotników oraz grobach, w których do niedawna spoczywali polscy prezydenci na uchodźstwie. Następnie w ich intencji odprawiono Mszę Świętą. 12 listopada Władysław Raczkiewicz, August Zaleski oraz Stanisław Ostrowski zostaną pochowani w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Należy zwrócić uwagę, że Stanisław Ostrowski był w latach 1936-1939 ostatnim prezydentem Lwowa.

Na Cmentarzu Lotników Polskich w Newark–on–Trent spoczywali dotychczas trzej pierwsi prezydenci RP na uchodźstwie: Władysław Raczkiewicz, August Zaleski oraz Stanisław Ostrowski. Ich szczątki zostały ekshumowane na początku listopada. Podczas niedzielnych uroczystości zostały uroczyście pożegnane. Mszy Świętej przewodniczył biskup polowy Wiesław Lechowicz.

Wieńce złożyli przedstawiciele Prezydenta RP, premiera, ministrów obrony narodowej i spraw zagranicznych, Sejmu, Senatu, IPN oraz szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk. W uroczystości uczestniczyli także przedstawiciele miejscowej Polonii, m.in. polscy harcerze z Newark.

Minister w Kancelarii Prezydenta Andrzej Dera powiedział, że niedzielne uroczystości stanowią domknięcie uroczystości z 1990 r., gdy ostatni Prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski zrzekł się urzędu i przekazał insygnia władzy prezydentowi Lechowi Wałęsie. „Teraz polscy prezydenci spoczną w specjalnie przygotowanym mauzoleum w Świątyni Opatrzności Bożej. To symboliczne połączenie II I III Rzeczypospolitej. Ten powrót prezydentów ma bardzo głęboką symbolikę” – powiedział Dera.

Urząd Prezydentów RP na uchodźstwie sprawowali kolejno: Władysław Raczkiewicz, August Zaleski, Stanisław Ostrowski, Edward Raczyński, Kazimierz Sabbat i Ryszard Kaczorowski. Należy zwrócić uwagę, że Stanisław Ostrowski był w latach 1936-1939 ostatnim prezydentem Lwowa.

12 listopada do Polski zostaną sprowadzone szczątki trzech pierwszych prezydentów, którzy spoczywają na Cmentarzu Lotników Polskich w Newark.

Do 1993 r. na cmentarzu w Newark spoczywał również premier Władysław Sikorski.

Trzej prezydenci spoczną w nowo powstałym Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie w Świątyni Opatrzności Bożej.

Zobacz także: Uroczysty pogrzeb obrońców Westerplatte w Gdańsku

prezydent.pl / dorzeczy.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz