Teheran planuje wzmocnić wsparcie dla Rosji i przekazywać rakiety ziemia-ziemia – poinformował w niedzielę The Washington Post.
Według The Washington Post, Iran planuje wzmocnić wsparcie dla Rosji i przekazywać rakiety ziemia-ziemia. “Transfer takiej broni przez Iran mógłby pomóc Rosji zrekompensować utratę rakiet i sprzętu po rozpoczęciu ofensywy na Ukrainę” – czytamy.
Poinformowano, że 18 września Iran wysłał urzędników do Rosji w celu zakończenia negocjacji w sprawie dodatkowych dostaw broni, w tym dwóch rodzajów pocisków.
Według gazety mowa o irańskich rakietach balistycznych krótkiego zasięgu Fateh-110 i Zolfaghar. Są w stanie trafić cele w odległości odpowiednio 300 i 700 kilometrów. Dziennikarze podkreślają, że otrzymali informacje od tych urzędników, którzy w sierpniu zidentyfikowali irańskie drony Shahed-136 i Mohajer-6.
W tym miejscu odnotowuje się, że urzędnicy amerykańscy są informowani o dostawach nowej broni do Federacji Rosyjskiej. Wiadomo też, że Iran przygotowuje się do dostarczenia „dziesiątek” dodatkowych Mohajer-6 i więcej Shahed-136.
Ukraina ma też informacje o prawdopodobnym transferze nowej broni do Rosji.
Zobacz też: Ukraińcy używają polskich systemów do zwalczania irańskich dronów Shaded-136
Jednocześnie irańscy eksperci od broni wskazują, że napływ rakiet ziemia-ziemia do Rosji może wzmocnić Rosję.
„Przejście od bezzałogowych statków powietrznych do pocisków ziemia-ziemia może dać Rosjanom większe możliwości i moc” – powiedział Farzin Nadimi, irański ekspert ds. broni w waszyngtońskim think tanku Middle East Policy Institute. Podkreśla się, że Iran dysponuje największym i najbardziej zróżnicowanym arsenałem rakiet krótkiego i średniego zasięgu na Bliskim Wschodzie.
W komunikacie brytyjskiego ministerstwa obrony, Rosja rozmieszcza bezzałogowe statki powietrzne wyprodukowane w Iranie co najmniej od sierpnia 2022 roku, w tym drony Shahed-136.
Rosja włączyła warianty Shahed do szerokiej fali uderzeń, które przeprowadziła 10 października 2022 r. Wcześniej ukraiński Sztab Generalny informował, że Rosja wystrzeliła łącznie 86 Shahed-136 i twierdził, że 60 procent zostało zniszczonych w powietrzu.
“Te drony są powolne i latają na małych wysokościach, dzięki czemu samotne maszyny są łatwe do namierzenia przy użyciu konwencjonalnej obrony powietrznej. Istnieje realna możliwość, że Rosja odniosła pewien sukces, atakując jednocześnie kilkoma dronami” – twierdzi brytyjski wywiad.
“Pomimo zasięgu 2500 km Shahed-136 ma tylko niewielki ładunek wybuchowy. Mało prawdopodobne jest, aby w zadowalający sposób spełniał funkcję głębokiego uderzenia, do której prawdopodobnie dążyła Rosja” – czytamy.
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!