W Rumunii ruszyła budowa nowego okrętu dla marynarki wojennej Niderlandów

W stoczni Damen w rumuńskim Gałczu położono stępkę pod budowę nowego okrętu wparcia bojowego dla Królewskiej Marynarki Wojennej Niderlandów. Jednostka ma zostać ukończona w 2023 roku, a dwa lata później ma wejść do służby.

W środę w rumuńskiej stoczni Damen w Gałczu (Damen Shipyards Galati) na Dunajem odbyła się ceremonia położenia stępki pod nowy okręt wparcia bojowego (Combat Support Ship, CSS) dla Niderlandów, „Den Helder”.

W oficjalnym komunikacie zaznaczono, że w ceremonii uczestniczyli m.in. wiceadmirał Arie Jan de Waard, dyrektor holenderskiej agencji uzbrojenia (DMO) oraz wiceadmirał Rob Kramer, dowódca Królewskiej Marynarki Wojennej Niderlandów (RNLN).

Blachy stalowe na poszycie nowego okrętu zostały wycięte w grudniu 2020 roku. Po położeniu stępki, wszystkie segmenty konstrukcyjne okrętu są przygotowane w Rumunii. Prace inżynieryjne nad jednostką CSS w znacznym stopniu przeprowadzono w Niderlandach. Kontrakt podpisano w lutym 2020 roku.

Statek zaprojektowano w bliskiej kooperacji z DMO i RNLN. Projekt oparty został na statu wsparcia HNLMS Karel Doorman, zbudowany przez Damen. Okręt będzie miał blisko 180 m długości i załogę liczącą 75 ludzi, z możliwością zabrania na pokład dodatkowo 85 osób. Będzie też posiadał dodatkowe miejsce na paliwo i amunicję dla zaopatrywania innych statków, a także wolną przestrzeń dla kilku śmigłowców i 20 kontenerów.

Dyrektor wydziału morskiego stoczni Damen, Hein van Ameijden podkreślił, że to głównie dzięki współpracy z firmami z istniejącego morskiego łańcucha konstrukcyjnego możliwa jest innowacyjna budowa holenderskich jednostek morskich. Zaznaczył też, że ponad rok po podpisaniu kontraktu na ten statek, Damen Naval zawarło 116 kontraktów zakupowych, w tym ponad 80 z dostawcami holenderskimi. Wszystko to przyczynia się do budowy nowej jednostki dla RNLN.

Nowy okręt ma być gotowy w 2023 roku. Po zwodowaniu, przetestowaniu i próbach stoczniowych, okręt uda się do Holandii, gdzie zainstalowane zostaną systemy zarządzania bojowego oraz inne wyposażenie. Jednostka ma dołączyć do niderlandzkiej marynarki w 2025 roku.

Dodajmy, że w marcu br. norweskie Ministerstwo Obrony ogłosiło, że osiągnięto norwesko-niemieckie porozumienie w sprawie okrętów podwodnych typu 212CD. Istnieje również porozumienie w sprawie wspólnego zakupu pocisków, a także opracowania pocisku Future Naval Strike Missile. Niemcy proponowali udział w projekcie także Polsce, jednak, z powodu opóźnienia decyzji ws. programu „Orka”, nasz kraj nie dołączył do programu. Przypomnijmy, że do niemiecko-norweskiego programu cały czas może dołączyć Królestwo Niderlandów. Niedawno wersję 212A zakontraktowali także Włosi.

Pisaliśmy też, że 17 czerwca 2020 roku niemiecki parlament przyjął budżet na zakup czterech fregat MKS 180, które zbuduje holenderska stocznia Damen. Będzie to największy kontrakt morski dla firm Damen i Thales z szacowaną kwotą 5,473 miliarda euro.

damen.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply