Kilkadziesiąt książek wydanych przy wsparciu ze strony Fundacji znanego i kontrowersyjnego miliardera spalono w Republice Komi, na północnym wschodzie europejskiej części FR.

Jak podał portal Gazeta.ru, książki znajdowały się w bibliotece jednej z uczelni w Workucie. Rosyjski minister kultury powiedział, że palenie książek jest niedopuszczalne i zapowiedział zbadanie sprawy. Zaprzecza, jakoby książki spalono na polecenie podległego mu resortu.

Szefowa resortu ds. edukacji i młodzieży w Republice Komi poinformowała, że jej resort przeprowadził w bibliotekach instytucji edukacyjnych „monitoring obecności literatury” wydanej w ramach projektu Fundacji Sorosa, noszącego nazwę „Odnowienie edukacji humanistycznej w Rosji”. Są wśród nich m.in. podręczniki napisane przez profesorów znanych rosyjskich uczelni.

W trzech uczelniach znaleziono łącznie kilkaset książek, a w jednej z nich spalono już 53 egzemplarze. Jak relacjonuje pracująca tam bibliotekarka, zostały one wrzucone do worków i spalone na dziedzińcu uczelni. Z kolei 450 książek przygotowano do spalenia w workuckiej politechnice i szkole technicznej w Uchcie.

Decyzją Prokuratury Generalnej FR w listopadzie 2015 roku Fundację Społeczeństwo Otwarte należącą do Fundacji Sorosa uznano w Rosji za niepożądaną. Argumentowano, że jej działalność stanowi zagrożenie dla podstaw ustroju konstytucyjnego i bezpieczeństwa państwa.

George Soros znany jest z używania swoich pieniędzy do wpływania na procesy społeczno-polityczne w różnych krajach świata. Jest jednym z największych światowych, prywatnych sponsorów organizacji pozarządowych i partii o charakterze liberalnym.

PAP / Kresy.pl

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply