W rejonie Kijowa rozbito komórkę terrorystów z ISIS [+VIDEO]

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy poinformowała o ujawnieniu w rejonie Kijowa komórki terrorystycznej powiązanej z tzw. państwem islamskim (ISIS).

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała w czwartek o ujawnieniu na terenie obwodu kijowskiego międzynarodowej komórki terrorystycznej tzw. państwa islamskiego (ISIS). Przeprowadzono łącznie dziewięć tzw. nalotów na miejsca zamieszkania podejrzanych. W ich trakcie zabezpieczono ładunki wybuchowe, broń, walutę zagraniczną, karty bankowe oraz księgi rachunkowe z wpisami świadczącymi o transferach finansowych do Syrii.

Jak podano, lider tej komórki jest poszukiwany przez jednej z krajów Europy Wschodniej za udział w działaniach bojowych w Syrii. W 2019 roku dostał się na Ukrainie dzięki sfałszowanym dokumentom. Tam zorganizował grupę złożoną w całości z obcokrajowców.

Funkcjonariusze SBU odkryli, że grupa ta zajmowała się fałszowaniem ukraińskich i rosyjskich paszportów oraz legalizowaniem pobytu na Ukrainie dla migrantów z Bliskiego Wschodu i Azji Środkowej.

Ukraińscy śledczy twierdzą, że część z nich to aktywni członkowie dżihadystycznej organizacji znanej jako „państwo islamskie”. Na zlecenie przywódców ISIS mieli osiąść na Ukrainie, żeby uniknąć odpowiedzialności za popełnione zbrodnie.

Ponadto, podejrzani zajmowali się dystrybuowaniem „religijno-ekstremistycznej literatury” wśród potencjalnych zwolenników dżihadystów. Chodziło o publikacje autora, który zajmuje się werbowaniem bojowników. Znaleziono też symbolikę ISIS, a z uzbrojenia m.in. granat ręczny i kilka granatów przeznaczonych do strzelania z granatnika.

Przechwycono też korespondencję zatrzymanych, w której mieli oni omawiać z innymi członkami ISIS za granicą możliwość powrotu do Syrii, by brać udział w walkach po stronie radykalnych islamistów.

Śledztwo prowadzone jest w sprawie tworzenia grupy lub organizacji terrorystycznej. Jak poinformowano, działania śledcze wciąż są w toku, a śledczy zbierają dowody, by postawić podejrzanych przed sądem.

Przypomnijmy, że w 2019 roku na Ukrainie został zatrzymany obywatel Gruzji narodowości czeczeńskiej, Al Bara Sziszani, jeden z najważniejszych przywódców tzw. państwa islamskiego. Był zastępcą Abu Umara (Omara) al-Sziszaniego, nazywanego przez Pentagon „ministrem wojny” ISIS. Zatrzymanie przeprowadzono dzięki współpracy SBU, resortu spraw wewnętrznych Gruzji i CIA

Czytaj także: Ukraina: komórka ISIS zajmowała się przerzucaniem migrantów do UE [+FOTO]

SBU / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply