W nocy z 14 na 15 kwietnia, gdy w Polsce trwała żałoba narodowa, ukraińscy szowiniści z organizacji „Patriota Ukrainy” przeprowadzili w Kijowie marsz na cześć Koliszczyzny, buntu hajdamaków z 1768 roku. Pod koniec akcji nacjonaliści spalili flagi krajów „wrogich Ukrainie”: Polski, Izraela i Rosji.

Organizacja „Patriota Ukrainy” powstała w 1999 roku jako młodzieżówka Socjal-Nacjonalistycznej Partii Ukrainy (obecnie działa pod nazwą Ogólnoukraińskie Zjednoczenie „Swoboda”). Po zerwaniu z nią, od 2005 roku działa jako niezależna organizacja, odwołująca się do idei socjal-nacjonalizmu. Jej najsilniejsze ośrodki znajdują się w Charkowie i Kijowie.

W marszu przez centrum ukraińskiej stolicy według samych nacjonalistów wzięło udział 200 osób, niosących baner „A tymczasem hajdamacy noże poświęcili” i skandujących hasła: „Chwała hajdamakom”, „Pamiętaj obcokrajowcu, Ukrainiec gospodarzem” czy „Jedna rasa, jeden naród, jedna ojczyzna – to Ukraina”.

Rozpoczynając marsz, lider „Patrioty Ukrainy” w Kijowie Serhij Spoloh powiedział m.in. „Chcemy przypomnieć tym, którzy dziś poniżają naród ukraiński – im bardziej będziecie gnębić Ukraińców, im bardziej będziecie uciskać Ukraińców, tym okrutniejsza będzie nowa Koliszczyzna XXI wieku„.

Na koniec, pod pomnikiem hetmana Piotra Konaszewicza-Sahajdacznego, spalono flagi Polski, Izraela i Rosji. Na poniższym filmie od 8:34 minuty:

Przeciwko marszowi ukraińskich szowinistów zaprotestował Ukraińskich Komitet Żydowski. W swoim oświadczeniu, cytowanym przez portal utro.ua napisano m.in. „To wydarzenie wywołuje jeszcze większe oburzenie na tle żałoby, ogłoszonej w Polsce z powodu śmierci prezydenta i politycznej elity kraju„.

Koliszczyzna, powstanie hajdamaków, wywodzących się z kozaków zaporoskich, zubożałych mieszczan i zbiegłego chłopstwa, wybuchło, z inspiracji caratu, w czasie konfederacji barskiej latem 1768 roku. Rebelianci napadali na polskie miasta i dwory, dokonując masowych zabójstw Polaków, Żydów, a także księży rzymskokatolickich i unickich. W zdobytym w czerwcu 1768 r. Humaniu wymordowali 20.000 osób, w tym wiele kobiet i dzieci – wydarzenie to przeszło do historii jako rzeź humańska. Łącznie na Kresach zginęło wtedy ok. 100 000 ludzi.

Po początkowych sukcesach Koliszczyzna została okrutnie stłumiona przez wojska rosyjskie i polskie.

tr/Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz