Ministerstwo wywiadu Iranu poinformowało w sobotę, że aresztowało obywatela Szwecji pod zarzutem szpiegostwa, podała agencja prasowa Reuters. Irańczycy nie podali nazwiska zatrzymanej osoby.

Jak podało w sobotę agencja prasowa Reuters, ministerstwo wywiadu Iranu poinformowało, że aresztowało obywatela Szwecji pod zarzutem szpiegostwa. Irańczycy nie podali nazwiska zatrzymanej osoby.

„Ministerstwo wywiadu ogłosiło, że obywatel Królestwa Szwecji został aresztowany pod zarzutem szpiegostwa” – cytuje oświadczenie ministerstwa irańska agencja IRNA. Nie podano, kiedy dokonano aresztowania.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Szwecji poinformowało, że wie o sprawie. „To znana i trwająca sprawa, nad którą Ministerstwo Spraw Zagranicznych pracuje od jakiegoś czasu” – powiedziała rzeczniczka w komentarzu przesłanym pocztą elektroniczną.

Nie było od razu jasne, czy aresztowana osoba jest Szwedem, o którym ministerstwo spraw zagranicznych poinformowało w maju, że był przetrzymywany w Iranie.

„Podejrzany był inwigilowany przez ministerstwo wywiadu podczas kilku poprzednich podróży do Iranu z powodu podejrzanego zachowania i kontaktów… w związku z odwiedzaniem miast, które znajdowały się całkowicie poza miejscowościami turystycznymi” – cytuje irańska półoficjalna agencja informacyjna Fars.

Na początku lipca Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) poinformował o zatrzymaniu kilku cudzoziemców pod zarzutem szpiegostwa. Wśród nich ma znajdować się polski naukowiec. Zatrzymani mieli znajdować się na obszarach o ograniczonym dostępie. “Ci szpiedzy pobierali próbki ziemi na pustyni w Iranie, gdzie odbywały się powietrzne ćwiczenia rakietowe Gwardii Rewolucyjnej” – portal telewizji TVN BiS zacytował informację podaną przez irańską telewizję państwową.

Portal Middle East Eye podał personalia Polaka, jaki miał zostać zatrzymany – Maciej Walczak. Naukowiec o takim imieniu i nazwisku pracuje na Wydziale Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Irańczycy podali, że domniemani szpiedzy mieli działać na zlecenie Izraela.

Zobacz też: MSZ potwierdza: W Iranie pozbawiono wolności polskiego naukowca

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply