W najbliższą sobotę 21 sierpnia we wsi Gorajec w województwie podkarpackim odbędzie się uroczyste odsłonięcie pomnika ku czci Ukraińców zabitych 6 kwietnia 1945 roku przez oddział Ludowego Wojska Polskiego.

Organizatorami przedsięwzięcia są: Społeczny Komitet Pamięci Ofiar Gorajca 1942-1947 oraz przemyski oddział Związku Ukraińców w Polsce.

Uroczystości rozpoczną się o godzinie 10, uroczystym nabożeństwem w cerkwi w Gorajcu. Po jego zakończeniu spod cerkwi pod pomnik wyruszy uroczysty pochód. Odkrycie i poświęcenie pomnika oraz przemówienia zaproszonych gości i program artystyczny rozpocznie się ok. godziny 12.

5 kwietnia 1945 roku II Samodzielny Batalion Operacyjny Wojsk Wewnętrznych zaatakował Gorajec w celu zlikwidowania znajdującego się tam sztabu Ukraińskiej Powstańczej Armii. W tym czasie we wsi jednak żaden sztab nie stacjonował, znajdowała się w niej natomiast samoobrona oraz ludność cywilna. Po walce żołnierze opanowali wieś, po czym dokonali masakry jej mieszkańców, zabijając 155 osób, w tym kobiety i dzieci.

Działaniom wojska towarzyszyła akcja polskiej ludności cywilnej, prawdopodobnie mieszkańców pobliskiej wsi Rudka, którą kilka miesięcy wcześniej spalił oddział UPA pod dowództwem Iwana Szpontaka „Zalizniaka”, mordując 58 osób.

Po przeprowadzonym przez Instytut Pamięci Narodowej śledztwie w sprawie zbrodni w Gorajcu uznano, że akcja była samowolnym działaniem żołnierzy, a celem dowództwa była jedynie likwidacja ukraińskich sił zbrojnych.

tr/Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz