Minister Sprawieliwości Węgier Judit Varga w środowym wywiadzie dla National Interest przekonywała, że sankcje UE “krzywdzą Europę bardziej niż Rosję”.

W środowym wywiadzie dla National Interest szefowa węgierskiego Ministerstwa Sprawiedliwości przekonywała, że sankcje Unii Europejskiej “krzywdzą Europę bardziej niż Rosję”.

Zobacz też: Węgry nie będą objęte limitami cen gazu

“Potępiliśmy rosyjską agresję, nie ma wątpliwości, kto rozpoczął wojnę. Uważamy jednak, że wszelkie wysiłki powinny wskazywać na deeskalację. Jesteśmy z całego serca związani z uchodźcami wojennymi, ograniczamy biurokrację przy składaniu wniosków o azyl. Do tej pory ponad milion uchodźców uciekło z Ukrainy na Węgry, udzieliliśmy im maksymalnej pomocy humanitarnej. Uważamy jednak, że ten konflikt powinien iść w kierunku deeskalacji, ponieważ z konfliktu lokalnego mamy problem globalny, kryzys energetyczny i inflację w czasie wojny” – przekonywała.

Zdaniem Vargi problem został wyolbrzymiony przez sankcje Unii Europejskiej, jej zdaniem w rzeczywistości krzywdzą Europę bardziej niż Rosję. “Widzimy, że sprzedają mniej paliw kopalnych do Europy, ale ponieważ cena wzrosła, zarabiają na tym więcej. Nie przeprowadzono wcześniej oceny wpływu. Tak więc konflikt z węgierskiej perspektywy różni się czasem od głównego nurtu europejskiego”.

Minister Sprawiedliwości Węgier uważa, że bez silnych Stanów Zjednoczonych nie będzie pokoju, “tylko Rosja i Stany Zjednoczone mogą wypracować rozwiązanie na dłuższą metę” – dodała. “Gdybyśmy mieli prezydenta Trumpa i Angelę Merkel, wojna by się nie wydarzyła lub byłaby konfliktem lokalnym”.

“Jesteśmy małym krajem, więc to dla nas poważne, najgłośniej mówimy o pokoju, bo rozumiemy rzeczywistość. Jesteśmy realistami. Rozumiemy konsekwencje tej wojny dla europejskich gospodarstw domowych. Mamy potrójny kryzys energetyczny, zakłady przemysłowe są zamykane i nie widzimy na razie końca, problemem będzie następna zima. Potrzebujemy suwerenności energetycznej. Naszym obowiązkiem jest przygotowanie się na długi kryzys, ale im szybciej się skończy, tym lepiej” – zakończyła.

Zobacz też: Zakarpacie: Ukraińcy zastąpili tryzubem węgierski symbol narodowy na pomniku w Mukaczewie

Kresy.pl/National Interest

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply