Uszakow: Prezydenci Rosji i USA mogą spotkać się w czerwcu

Prezydent Rosji Władimir Putin i prezydent Joe Biden prawdopodobnie spotkają się w czerwcu, ale ostateczna decyzja będzie zależeć od wielu czynników – powiedział w niedzielę w wywiadzie dla telewizji Rossija-1 doradca Kremla Jurij Uszakow.

Jak przekazała w niedzielę agencja prasowa Tass doradca Kremla Jurij Uszakow powiedział w wywiadzie dla telewizji Rossija-1, że prezydent Rosji Władimir Putin i prezydent Joe Biden prawdopodobnie spotkają się w czerwcu, ale ostateczna decyzja będzie zależeć od wielu czynników.

Według Uszakowa z Waszyngtonu płyną sygnały o planach zorganizowania spotkania przywódców. Zaznaczył jednak, że nie odbyła się  jeszcze dyskusja na szczeblu roboczym. „Jeszcze nie, ale sygnał został odebrany, rozważymy to” – powiedział.

„Oczywiście decyzję podejmiemy w zależności od wielu czynników” – podkreślił Uszakow.

Spotkanie Putina i Bidena mogłoby się odbyć „w czerwcu, a są nawet określane daty” – zaznaczył, choć odmówił podania tych dat.

Jak informowaliśmy wcześniej na naszym portalu, Joe Biden rozmawiał w kwietniu telefonicznie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. W trakcie rozmowy omówiono szereg kwestii regionalnych i globalnych, w tym “zamiar prowadzenia strategicznego dialogu na temat stabilności w zakresie kontroli zbrojeń i kwestii bezpieczeństwa, w oparciu o przedłużenie Traktatu New START”.

Biden przekazał Putinowi, że “Stany Zjednoczone będą stanowczo działać w obronie swoich interesów narodowych w odpowiedzi na działania Rosji”, wymieniając wśród tych działań “cyberataki i ingerencje w wybory”. Podkreślił “niezachwiane zaangażowanie” USA na rzecz suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy oraz wyraził zaniepokojenie koncentracją rosyjskich wojsk przy granicy z tym państwem. Biden wezwał Rosję do deeskalacji napięć w tym regionie.

“Prezydent Biden potwierdził swój cel, jakim jest zbudowanie stabilnych i przewidywalnych relacji z Rosją, zgodnych z interesami USA, i zaproponował spotkanie na szczycie w państwie trzecim w nadchodzących miesiącach w celu omówienia pełnego zakresu problemów, przed którymi stoją Stany Zjednoczone i Rosja” – czytamy w komunikacie Białego Domu.

Kreml potwierdził w swoim komunikacie, że Joe Biden złożył Putinowi propozycję osobistego spotkania na szczycie USA-Rosja. “Joseph Biden wyraził zainteresowanie normalizacją stanu spraw na drodze dwustronnej oraz ustanowieniem stabilnego i przewidywalnego współdziałania przy tak ostrych problemach, jak zapewnienie stabilności strategicznej i kontroli zbrojeń, irański program nuklearny, sytuacja w Afganistanie i globalne zmiany klimatyczne. Obie strony wyraziły gotowość do kontynuowania dialogu.

Biden potwierdził przekazane wcześniej prezydentowi Rosji zaproszenie do wzięcia udziału w szczycie klimatycznym, który odbędzie się w drodze wideokonferencji w dniach 22-23 kwietnia.

Omawiając sytuację na wschodzie Ukrainy Putin “nakreślił podejście do rozwiązania politycznego” w oparciu o porozumienia mińskie.

Według Kremla rozmowa telefoniczna obu przywódców odbyła się z inicjatywy strony amerykańskiej.

CZYTAJ TAKŻE: Biden: Putin zapłaci za ingerencję w wybory w USA

Kresy.pl/Tass

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply