Na podpis prezydenta czeka ustawa antykorupcyjna, której wprowadzenia chciał Paweł Kukiz. Polityk zaznacza, że „Andrzej Duda nie sygnalizował, żeby były jakieś przeszkody przy podpisywaniu tej ustawy”. Pochwalił także współpracę z PiS. „Wszystko idzie dokładnie tak, jak się umówiliśmy” – podkreślił.

W czwartek Sejm przyjął kilka poprawek do ustawy antykorupcyjnej, której projekt został przygotowany przez Kukiz’15. Ustawa czeka teraz na podpis prezydenta Andrzej Dudy. Ustawa miała poparcie Prawa i Sprawiedliwości, co wynikało z podpisanej na przełomie maja i czerwca umowy programowej z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. „30 lat na taką ustawę czekaliśmy” – podkreślił Kukiz. „Pozostaje jeszcze tylko podpis prezydenta i jedno z naszych zobowiązań wyborczych zostanie wykonane” – dodał, cytowany w piątek przez PAP.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

275.18 PLN    (1.25%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Paweł Kukiz zaznaczył, że na temat opisywanej ustawy rozmawiał podczas ostatniego spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą. „Nie zauważyłem, żeby prezydent sygnalizował, żeby były jakieś przeszkody przy podpisywaniu tej ustaw” – zaznaczył.

Nowelizacja Kodeksu karnego i innych ustaw rozszerza katalog przestępstw, których popełnienie będzie grozić surowymi sankcjami, m.in. utratą pracy oraz, w przypadku recydywy, dożywotnim zakazem pracy w instytucjach publicznych. Zakłada także, że skazani za korupcję nie będą mogli ubiegać się o pieniądze publiczne w ramach przetargów. Sąd będzie mógł także pozbawić praw publicznych osobę skazaną za korupcję.

Od następnej kadencji wójtowie, burmistrzowie, prezydenci miast oraz parlamentarzyści nie będą mogli być zatrudniani w spółkach, w których Skarb Państwa lub jednostka samorządu terytorialnego posiadają minimum 10 proc. akcji lub udziałów.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Ustawa przewiduje także, że partie polityczne będą miały obowiązek prowadzenia oraz aktualizacji rejestrów wpłat, które będą umieszczane w BIP. Zawierane przez nie umowy będą również ewidencjonowane w BIP. Obowiązek publikacji umów będzie dotyczył także samorządów.

W czwartek Sejm przyjął cztery poprawki Senatu do tej ustawy. Odrzucił natomiast poprawkę, która zakładała, by już od 2022 roku obowiązywał zakaz łączenia mandatu parlamentarnego i samorządowego z zatrudnieniem w spółkach oraz innych instytucjach państwowych.

„Wszystko idzie dokładnie tak, jak się umówiliśmy z Prawem i Sprawiedliwością” – zadeklarował Kukiz. „PiS nie robi żadnych uników, to z całą pewnością” – dodał.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że we wrześniu br. media zwracały uwagę, że według zmian wprowadzonych przez PiS do projektu ustawy antykorupcyjnej, mającej zwalczać nepotyzm, nowe przepisy wejdą w życie dopiero za dwa lata, w nowej kadencji Sejmu. W związku z powyższym krytykowano posłów Kukiz’15.

pap / wydarzenia.interia.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz