Pentagon opublikował 25 listopada materiały z prób w locie samolotu bombowego B-1B Lancer przenoszącego pocisk manewrujący AGM-158 JASSM.

Departament Obrony USA opublikował 25 listopada materiały przedstawiające próby w locie samolotu bombowego B-1B Lancer przenoszącego pocisk manewrujący AGM-158 JASSM – podaje portal „The Drive”. Pocisk był przenoszony na zewnętrznym podwieszeniu. Opisywane testy zostały przeprowadzone przez ośrodek doświadczalny w bazie Edwards w Kalifornii. W kolejnym etapie zostaną przeprowadzone próby w locie.

Próby mają dać odpowiedź na pytanie, czy  B-1B Lancer może przenosić uzbrojenie na podwieszeniach zewnętrznych. W przyszłości miałby się stać nosicielem broni hipersonicznej.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Bombowce wykorzystały dotychczas dwukrotnie precyzyjne uzbrojenie tej klasy w atakach na cele naziemne na Bliskim Wschodzie (2018 i 2019 roku).

W 1994 roku bombowce B-1B Lancer zostały pozbawione możliwości przenoszenia uzbrojenia nuklearnego. Prace w tym zakresie zostały zrealizowane w latach 2007-2011 w ramach projektu START.

Samoloty uczestniczyły od 1998 roku w wielu misjach uderzeniowych w Europie i na Bliskim Wschodzie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

U.S. European Command (USEUCOM) poinformowało 11 września, że trzy bombowce strategiczne B-1 Lancer z rezerwy USAF z Teksasu wykonały w międzynarodowej przestrzeni powietrznej nad Morzem Wschodniosyberyjskim misję Bomber Task Force (BTF). Po jej zakończeniu samoloty wylądowały w bazie lotniczej Eielson na Alasce, skąd wyruszyły następnie do Europy.

Przypomnijmy, że podobnego przelotu z bazy w Fairford trzy B-52 dokonały 4 września br. Maszyny przeleciały nad Polską, a po przekroczeniu ukraińskiej granicy powietrznej skierowały się w okolice Półwyspu Krymskiego. Nad Ukrainą były eskortowane przez myśliwce Su-27 i MiG-29 z brygady lotnictwa taktycznego Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że pod koniec sierpnia w ramach misji Allied Sky, amerykańskie bombowce strategiczne B-52H wykonały przelot nad 30 krajami członkowskimi NATO. Towarzyszyły im m.in. polskie F-16.

thedrive.com / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz