Sąd Najwyższy USA odrzucił we wtorek podjętą przez administrację Joe Bidena próbę likwidacji programu “Pozostań w Meksyku”. Program został wprowadzony przez poprzedniego prezydenta USA Donalda Trumpa. Założenia programu przewidują, że imigranci z Ameryki Środkowej i Południowej na rozpatrzenie ich wniosków o azyl w USA muszą oczekiwać w Meksyku.

We wtorek Sąd Najwyższy USA odrzucił wniosek administracji Bidena o zablokowanie werdyktu sędziego okręgowego sądu federalnego z Teksasu – podaje agencja Reuters. Sąd z Teksasu nakazał administracji Bidena przywrócenie programu Trumpa nazywanego skrótowo “Pozostań w Meksyku”. Program przewiduje, że imigranci z Ameryki Środkowej i Południowej muszą oczekiwać w Meksyku na rozpatrzenie ich wniosków o azyl w USA.

Wyrok Sądu Najwyższego oznacza, że ​​orzeczenie sędziego okręgowego sądu USA Matthew Kacsmaryka wchodzi w życie.

Zobacz także: Administracja Bidena rozpocznie przyjmowanie imigrantów pozostawionych za granicą przez Trumpa

Administracja Bidena chciała zlikwidować program sugerując, że ma niehumanitarny charakter.

Sąd Najwyższy przypomniał werdykt z 2020 r. Wówczas odrzucono próbę likwidacji programu prezydenta Baracka Obamy, związanego z ochroną przed deportacją setek tysięcy osób, które przybyły nielegalnie do USA jako dzieci. Wówczas sąd stwierdził, że decyzja dotycząca zakończenia programu byłaby pogwałceniem prawa federalnego.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Biden otworzy imigrantom granice i drogę do obywatelstwa USA

Reuters zwraca uwagę, że w obu tych przypadkach chodzi o to, czy federalny rząd USA może likwidować programy poprzedników.

reuters.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply