Rosyjska marynarka wojenna blokuje w rejonie Morza Czarnego 94 statki zaopatrujące świat w żywność – oświadczyła we wtorek Wendy Sherman, zastępca sekretarza stanu USA. Przypomniała, że 30 proc. światowego eksportu pszenicy i 75 proc. oleju słonecznikowego pochodzi z tego regionu, który jest aktualnie objęty działaniami wojennymi.

Odpowiedzialność za prowadzenie wojny z Ukrainą i jej skutki dla światowego bezpieczeństwa żywnościowego spada wyłącznie na prezydenta Putina – oświadczyła podczas briefingu Rady Bezpieczeństwa ONZ Sherman, cytowana przez portal CNBC. “Rosjanie ostrzelali dotąd co najmniej trzy statki cywilne transportujące towary z portów Morza Czarnego” – dodała. Poinformowała, że rosyjska marynarka wojenna blokuje w rejonie Morza Czarnego 94 statki, które zaopatrują świat w żywność.

“Konsekwencje wojny (rozpętanej przez) Władimira Putina są odczuwane również daleko poza Ukrainą i bezpośrednio wpływają na światowe bezpieczeństwo żywnościowe” – powiedziała.

“Jesteśmy szczególnie zaniepokojeni o takie kraje jak Liban, Pakistan, Libia, Tunezja, Jemen i Maroko, które w dużym stopniu polegają na ukraińskim imporcie, aby wyżywić swoją populację” – zaznaczyła.

Przypomniała, że 30 proc. światowego eksportu pszenicy i 75 proc. oleju słonecznikowego pochodzi z tego regionu, który jest aktualnie objęty działaniami wojennymi.

Jak pisaliśmy, we wtorek Rosja ogłosiła, że rozpoczyna „stopniową deeskalację militarną” w rejonie Kijowa i Czernihowa i wycofuje stamtąd część wojsk. Potwierdzają to Amerykanie i ukraiński sztab, których zdaniem Rosjanie chcą przerzucić siły na wschód i skoncentrować się na walkach w Donbasie.

Przypomnijmy, że w piątek rosyjski sztab generalny oficjalnie ogłosił, że siłom rosyjskim udało się związać i osłabić siły ukraińskie na różnych odcinkach frontu i teraz Rosja przechodzi do realizacji celu głównego, jakim jest „całkowite wyzwolenie Donbasu”.

Zobacz także: Szczyt NATO: więcej żołnierzy i broni na wschodniej flance, nie będzie misji na Ukrainie

cnbc.com / ansa.it / pap / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply