Stany Zjednoczone przeprowadziły ćwiczenia z wykorzystaniem nowego naziemnego systemu rakiet hipersonicznych Dark Eagle.
Jak poinformował w piątek U.S. Naval Institute, Stany Zjednoczone przeprowadziły ćwiczenia z wykorzystaniem nowego naziemnego systemu rakiet hipersonicznych Dark Eagle.
W dniach 24-27 czerwca armia amerykańska przeprowadziła ćwiczenia Resolute Hunter 24-2 z udziałem baterii systemu rakiet hipersonicznych Dark Eagle. Poinformowano, że amerykanie ćwiczyli użycie hipersonicznej broni rakietowej w nowoczesnych warunkach bojowych. Opracowano łańcuch: „wykrywanie celu — wyznaczanie celu — niszczenie celu”.
Ostatnia próba wystrzelenia rakiety miała miejsce jesienią ubiegłego roku. 26 października 2023 r. próbowano wystrzelić naziemny hipersoniczny system rakietowy Dark Eagle, lepiej znany jako LRHW, ale testy zostały odwołane ze względu na „problemy wykryte przed startem”.
Broń hipersoniczna dalekiego zasięgu (LRHW) to wszechstronny pocisk balistyczny średniego zasięgu na paliwo stałe, przeznaczony do użytku lądowego. Pocisk jest wyposażony w uniwersalną kierowaną, manewrową, szybującą głowicę hipersoniczną Common Hypersonic Glide Body.
Podczas udanego wystrzelenia rakieta przeleciała 2775 km, jednak eksperci sugerują, że w rzeczywistości jej zasięg wyniesie od 3 do 4 tysięcy kilometrów.
Dla armii USA systemy Typhon i Dark Eagle mają kluczowe znaczenie w przypadku potencjalnego konfliktu z takimi adwersarzami jak Rosja czy Chiny. W przypadku Typhon, dzięki zastosowaniu kombinacji pocisków SM-6 i Tomahawk, można uzyskać lepszą relację koszt-efekt w rozwijaniu zdolności rażenia na długim dystansie niż w przypadku broni hipersonicznej, które jednak ma inne, właściwe sobie cechy dające przewagę. Nie wykluczono też, że system w typie Typhon może zainteresować Korpus Piechoty Morskiej, US Marines.
Kresy.pl/news.usni
































