Departament Skarbu USA poinformował o nałożeniu sankcji wymierzonych w rosyjskie firmy z sektora energetycznego Gazprom Neft, Surgutnieftiegaz oraz na 183 statki należące do “floty cieni”.

W piątek Departament Skarbu USA podjął decyzję w sprawie nałożenia sankcji na rosyjskie przedsiębiorstwa. Resort informuje, że podjęte kroki są zgodne z zobowiązaniami w ramach G7 dotyczącego zmniejszenia dochodów Moskwy z sektora energetycznego. Ponadto Departament podjął kroki względem statków należących do “floty cieni”, które przewożą między innymi rosyjską ropę naftową.

„Stany Zjednoczone podejmują zdecydowane działania przeciwko głównemu źródłu dochodów Rosji, z którego finansuje brutalną i nielegalną wojnę z Ukrainą (…) Działanie to opiera się na naszym skupieniu od początku wojny na zakłócaniu dochodów Kremla z energii, w tym poprzez pułap cenowy G7+ wprowadzony w 2022 r., i wzmacnia je. Dzisiejszymi działaniami zwiększamy ryzyko sankcji związane z handlem ropą naftową z Rosją, w tym transportem i ułatwieniami finansowymi na rzecz eksportu ropy z Rosji” – szef Departamentu Skarbu USA Janet Yellen.

Sankcje zostały wprowadzone równolegle z Wielką Brytanią, która również w tym samym czasie podjęła działania wymierzone w rosyjski sektor energetyczny. Ponadto Departament Skarbu USA wymierzył sankcje w  dwa aktywne projekty LNG oraz w podmioty z państw trzecich wspierające eksport energii z Rosji.

Czytaj: Putin twierdzi, że sankcje stały się impulsem dla rozwoju Rosji

Jak informuje amerykański resort, sankcje będą nałożone na każdą osobę, która jest lub była uznana za działającą w sektorze energetycznym gospodarki Rosji. Nowe rozporządzenie wzmocni zdolność Departamentu Skarbu oraz Stanu do ukierunkowania przejętych dochodów. Sankcje nałożone przez Departamentu Skarbu USA wejdą w życie 27 lutego i zostaną wymierzone w dwóch najważniejszych producentów i eksporterów ropy naftowej, czyli Gazprom Neft oraz Surgutnieftiegaz. Na liście znajdują się również spółki zależne od dwóch wymienionych przedsiębiorstw.

Ponadto sankcjami zostały objęte 183 statki, głównie tankowce, które są częścią “floty cieni”, a także okręty należące do operatorów floty z siedzibą w Rosji. Na liście znalazło się dwóch rosyjskich ubezpieczycieli morskich, Ingosstrakh i AlfaStrakhovanie Group, które wcześniej zostały objęte sankcjami przez Wielką Brytanię.

Czytaj: Reuters: Chiny uderzają we “flotę cieni”. Największe porty naftowe dołączają do sankcji

treasury.gov/Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply