Stany Zjednoczone zaoferowały Słowacji sprzedaż 12 nowych śmigłowców uderzeniowych AH-1Z Viper za 1/3 ceny, w zamian za myśliwce MiG-29 wysłane na Ukrainę.

W środę słowacki minister obrony Jaroslav Nad’ poinformował, że w zamian za wysyłane na Ukrainę wycofane ze służby myśliwce MiG-29, Stany Zjednoczone zaoferowały Słowacji sprzedaż 12 nowych śmigłowców uderzeniowych AH-1Z Viper za 1/3 ceny.

Nad’ zaznaczył, że rząd w Bratysławie musi jeszcze zatwierdzić umowę. Zakłada ona, że w ciągu 3-4 lat Słowacja zapłaci 340 mln dol. za pakiet wart ponad miliard dolarów. To oznacza zniżkę na poziomie 2/3. Brakująca kwota ma zostać pokryta ze środków amerykańskiego programu U.S. Foreign Military Financing.

W skład tego pakietu, poza 12 śmigłowcami AH-1Z Viper wchodzą też części zapasowe, szkolenia oraz ponad 500 kierowanych rakiet przeciwpancernych powietrza-ziemia AGM-114 Hellfire II.

„Ta oferta jest ogromnie korzystna i znacząco zwiększy potencjał obronny Słowacji” – zaznaczył słowacki minister obrony. Dodał też, że poza sprzętem z USA, Słowacja otrzyma od Unii Europejskiej 250 mln euro w ramach rekompensaty za broń i sprzęt wysłany Ukrainie.

Nad’ powiedział też, że oferta dotycząca śmigłowców była spowodowana nie tylko wsparciem wojskowym, jakiego Słowacja udzieliła Ukrainie. To również pośrednia rekompensata za opóźnienie w dostawie F-16, zamówionych w 2018 roku. Aktualnie, mają on trafić na Słowację w 2024 roku.

Aktualnie, siły zbrojne Słowacji nie posiadają żadnych śmigłowców bojowych. Po ostatecznym wycofaniu ze służby poradzieckich myśliwców MiG-29 faktycznie nie posiadają też lotnictwa i muszą polegać na pomocy samolotów z Czech, Polski i Węgier.

W sierpniu ub. roku informowaliśmy, że Stany Zjednoczone przekażą Czechom za darmo osiem wojskowych śmigłowców bojowych: 6 uderzeniowych AH-1Z Viper i 2 wielozadaniowych UH-1Y. Czeska minister obrony powiedziała, że jest to uznanie pomocy tego kraju dla Ukrainy. Jak informowaliśmy, wcześniej w maju Czechy przekazały Ukrainie śmigłowce uderzeniowe Mi-24. Podziękował im za to szef Pentagonu, Lloyd Austin.

Przypomnijmy, że zgodnie z umową zawartą przez czeski resort obrony z amerykańskim koncernem Bell Helicopter jesienią 2019 roku, Czechy miały pozyskać łącznie 12 śmigłowców bojowych dla czeskich wojsk lądowych za kwotę 14,6 mld koron czeskich, czyli ok. 629 milionów dolarów. Dotyczyło to ośmiu śmigłowców UH-1Y i czterech AH-1Z.

Dodajmy, że AH-1Z były też oferowane Polsce w ramach programu pozyskania śmigłowców uderzeniowych kryptonim”Kruk”. Najpewniej będą to jednak maszyny AH-64E Apache Guardian. Amerykański koncern Bell Helicopter swego czasu proponował, Polsce, że jeśli zdecyduje się na zakup śmigłowców AH-1Z i UH-1Y, to uruchomi w naszym kraju ich linię montażową.

Czytaj także: Wiceszef MON: nowych śmigłowców uderzeniowych nie będzie przed 2024 rokiem

Reuters / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz