Stany Zjednoczone przekażą Czechom za darmo osiem wojskowych śmigłowców bojowych, poinformowała w czwartek ambasada USA w Pradze, a czeska minister obrony powiedziała, że jest to uznanie pomocy tego kraju dla Ukrainy.

Jak poinformowała w czwartek ambasada USA w Pradze, Stany Zjednoczone przekażą Czechom za darmo osiem wojskowych śmigłowców bojowych. Czeska minister obrony powiedziała, że jest to uznanie pomocy tego kraju dla Ukrainy.

Czesi chcą przyspieszyć modernizację swojej armii odchodząc od sprzętu z czasów sowieckich, w tym floty helikopterów.

“Pokazujemy, że nasza jasna i niezachwiana postawa od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę się opłaca” – cytuje wypowiedź minister obrony Jany Cernochowej piątkowy dziennik „Hospodarske Noviny”.

„Nie tylko zdobyliśmy szacunek naszych sojuszników dzięki naszym wysiłkom w pomocy Ukrainie, ale otrzymaliśmy także ich wsparcie w modernizacji naszej armii”.

„Z przyjemnością potwierdzamy transfer 6 AH-1Z i 2 UH-1Y w ramach programu Excess Defence Articles” – poinformowała ambasada. Przeniesienie oznacza, że ​​Czechy będą miały 10 śmigłowców bojowych AH-1Z i 10 śmigłowców użytkowych UH-1Y .

Jak informowaliśmy, w maju Czechy przekazały Ukrainie śmigłowce uderzeniowe Mi-24. Podziękował im za to szef Pentagonu, Lloyd Austin. Amerykański dziennik „The Wall Street Journal” napisał, że „Republika Czeska podarowała Ukrainie śmigłowce uderzeniowe”. Według gazety, chodzi o poradzieckie Mi-24.

Przypomnijmy, że zgodnie z umową zawartą przez czeski resort obrony z amerykańskim koncernem Bell Helicopter jesienią 2019 roku, Czechy miały pozyskać łącznie 12 śmigłowców bojowych dla czeskich wojsk lądowych za kwotę 14,6 mld koron czeskich, czyli ok. 629 milionów dolarów. Dotyczyło to ośmiu śmigłowców UH-1Y i czterech AH-1Z.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply