Drugi tydzień z rzędu USA blokuje oświadczenie Rady Bezpieczeństwa ONZ wzywające do przeprowadzenia śledztwa w sprawie rozlewu krwi na granicy Strefy Gazy z Izraelem i wspierające prawa Palestyńczyków do pokojowego demonstrowania.

Ambasador Palestyny ​​przy ONZ Riyad Mansour powiedział w piątek, że 14 z 15 państw członkowskich Rady Bezpieczeństwa zgodziło się przyjęcie oświadczenia przygotowanego przez Kuwejtu, ale Stany Zjednoczone je zawetowały.

Mansour nazwał stanowisko USA “bardzo nieodpowiedzialnym”, zaznaczając w ten sposób mocarstwo daje Izraelczykom “zielone światło,a by kontynuować ataki na ludność cywilną”, które zaczęły się 30 marca.

ZOBACZ TAKŻE: Liczba ofiar w Strefie Gazy wzrosła do pół tysiąca

Palestyński wysłannik podkreślił, że będzie kontynuować starania o oświadczenie lub rezolucję Rady Bezpieczeństwa, sprawa zostanie przedstawiona Zgromadzeniu Ogólnemu ONZ lub Radzie Praw Człowieka. Wystosowany zostanie apel do sekretarza generalnego ONZ o przeprowadzenia niezależnego dochodzenia w sprawie rozlewu krwi w Strefie Gazy.

Nie poddamy się – powiedział Mansour, dodając: Będziemy nadal pukać do drzwi.

Oświadczenie przegotowane przez Kuwejt było podobne do oświadczenia złożonego do w zeszłym tygodniu, które również zablokowało USA.

Oprócz wezwania do niezależnego i przejrzystego śledztwa w sprawie ofiar śmiertelnych w Strefie Gazy, oświadczenie potwierdzało prawo Palestyńczyków do pokojowych protestów i wezwało wszystkie strony do zachowania powściągliwości.

Ambasador ONZ w Kuwejcie, Mansour al-Otaibi, potępił również zabijanie i ranienie przez siły izraelskie protestujących Palestyńczyków, co narusza ich niezbywalne prawa.

Raz jeszcze wzywamy Sekretarza Generalnego o niezależne i przejrzyste dochodzenia w sprawie tych incydentów. Potwierdzamy również znaczenie zapewnienia międzynarodowej ochrony Palestyńczykom – zaznaczył Kuwejtczyk.

W piątek Urząd Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka (UNHCR) zaapelował do Izraela o nie używanie nadmiernej siły wobec Palestyńczyków. Według rzeczniczki UNHCR Elizabeth Throssell, do użycia broni palnej powinno dochodzić jedynie w ostateczności, a jej nieuzasadnione wykorzystanie może mieć charakter celowego zabijania ludności cywilnej.

Kresy.pl / presstv.com

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. MadMike
    MadMike :

    *hehe* ot widać jak na dłoni jak naprawdę wyląda sytuacja, Stany Zjednoczone które są gotowe obalać rządy, baaa.. niszczyć całe państwa w imię demokracji i praw człowieka milkną gdy sprawcą są żydzi z państwa położonego w Palestynie. Nic nowego. Dodatkowo który to już raz obnażana jest ułomność ONZ które jest równie fasadowym tworem jak nigdyś Liga Narodów.