Polonistykę otworzył Szanghajski Uniwersytet Studiów Międzynarodowych. To już czwarta chińska uczelnia, która pozwala na studiowanie filologii polskiej.

Szefowa nowej katedry polonistyki Qian Qin oświadczyła, że trzynaścioro studentów – dziewięć kobiet i czterech mężczyzn należą do najlepszych studentów w Chinach.Zdaniem Moniki Zapały z konsulatu RP w Szanghaju otworzenie katedry polonistyki na SUSM odzwierciedla wzrastające zapotrzebowanie na dostęp do wiedzy o Polsce i języku polskim w tej części Chin oraz rosnące zainteresowanie Polską, m.in. w kontekście wymiany akademickiej. Polska placówka dyplomatyczna zabiegała o uruchomienie tych studiów od dwóch lat.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Przywódca Chin chwali Polskę za zaangażowanie w nowy jedwabny szlak

By nawiązywać stosunki z Polską, potrzebujemy ludzi rozumiejących język, którzy staną się pomostem między Chinami a Polską, między Szanghajem a polskimi miastami – tłumaczy Qian Qin. Zaznaczyła również, że polonistykę otworzono m. in. z powodu promowanej przez władze w Pekinie globalnej inicjatywy Pasa i Szlaku, w której udział bierz m. in. Polska.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Uczelnia przeprowadziła wśród studentów ankietę nt. powodu wyboru polonistyki. Ponad połowa wskazała śród przyczyn projekt Pasa i Szlaku z udziałem Polski w tej inicjatywie. Wybrałam polski, gdyż Polska jest pięknym i historycznym krajem. Poza tym Polska pełni jedną z ważnych ról w Pasie i Szlaku, zaproponowanym przez Chiny, więc wierzę, że nauka polskiego ma znaczenie – napisała Ma Qinqin, która w ankiecie podpisała się jako Celina.

ZOBACZ TAKŻE: Macierewicz: Nowy Jedwabny Szlak zakłada zlikwidowanie Polski jako niepodległego podmiotu [+VIDEO]

Początkowo wybrałam język polski tylko z powodu Pasa i Szlaku, ale teraz całkowicie się w nim zakochałam! – wskazuje inna studentka, która po studiach chce zostać dyplomatą lub tłumaczem.

Projekt Pasa i Szlaku jest sztandarową propozycją prezydenta Chin Xi Jinpinga. Jego realizacja zakłada stworzenie sieci morskich i lądowych korytarzy transportowych pomiędzy Chinami a krajami Azji, Europy i Afryki. Ma ona na celu ożywienia handlu międzynarodowego i światowej gospodarki. W maju tego roku prezydent Chin oświadczył, że na projekty Pasa i Szlaku przeznaczy 124 mld dolarów.

CZYTAJ WIĘCEJ: Miliardy juanów dla każdego chętnego do uczestnictwa w nowym jedwabnym szlaku

Wcześniej polonistykę studenci mogli wybrać jedynie na uczelniach w Pekinie i Harbinie na północy oraz w Kantonie na południu Chin.

SUSM pozwala obecnie na czteroletnie polonistyczne studia licencjackie, jednak jak informuje Qian rozważane jest uruchomienie w ciągu kilku lat również studiów magisterskich. By skończyć studia, przyszli chińscy poloniści będą musieli dobrze poznać język i kulturę Polski. Konieczne będzie również napisanie pracy licencjackiej po polsku.

W planach szanghajski uniwersytet ma również wysyłanie studentów polonistyki na wymiany na trzy polskie uczelnie, z którymi nawiązano współpracę: Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Mamy nadzieję, że wszyscy studenci pojadą do Polski na trzecim roku studiów. Jeśli te uniwersytety organizują letnie kursy, wyślemy też naszych studentów na krótkoterminowe szkolenia – tłumaczyła Qian.

Kresy.pl / rp.pl

Reklama

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz