Polonistykę otworzył Szanghajski Uniwersytet Studiów Międzynarodowych. To już czwarta chińska uczelnia, która pozwala na studiowanie filologii polskiej.

Szefowa nowej katedry polonistyki Qian Qin oświadczyła, że trzynaścioro studentów – dziewięć kobiet i czterech mężczyzn należą do najlepszych studentów w Chinach.

Zdaniem Moniki Zapały z konsulatu RP w Szanghaju otworzenie katedry polonistyki na SUSM odzwierciedla wzrastające zapotrzebowanie na dostęp do wiedzy o Polsce i języku polskim w tej części Chin oraz rosnące zainteresowanie Polską, m.in. w kontekście wymiany akademickiej. Polska placówka dyplomatyczna zabiegała o uruchomienie tych studiów od dwóch lat.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Przywódca Chin chwali Polskę za zaangażowanie w nowy jedwabny szlak

By nawiązywać stosunki z Polską, potrzebujemy ludzi rozumiejących język, którzy staną się pomostem między Chinami a Polską, między Szanghajem a polskimi miastami – tłumaczy Qian Qin. Zaznaczyła również, że polonistykę otworzono m. in. z powodu promowanej przez władze w Pekinie globalnej inicjatywy Pasa i Szlaku, w której udział bierz m. in. Polska.

Uczelnia przeprowadziła wśród studentów ankietę nt. powodu wyboru polonistyki. Ponad połowa wskazała śród przyczyn projekt Pasa i Szlaku z udziałem Polski w tej inicjatywie. Wybrałam polski, gdyż Polska jest pięknym i historycznym krajem. Poza tym Polska pełni jedną z ważnych ról w Pasie i Szlaku, zaproponowanym przez Chiny, więc wierzę, że nauka polskiego ma znaczenie – napisała Ma Qinqin, która w ankiecie podpisała się jako Celina.

ZOBACZ TAKŻE: Macierewicz: Nowy Jedwabny Szlak zakłada zlikwidowanie Polski jako niepodległego podmiotu [+VIDEO]

Początkowo wybrałam język polski tylko z powodu Pasa i Szlaku, ale teraz całkowicie się w nim zakochałam! – wskazuje inna studentka, która po studiach chce zostać dyplomatą lub tłumaczem.

Projekt Pasa i Szlaku jest sztandarową propozycją prezydenta Chin Xi Jinpinga. Jego realizacja zakłada stworzenie sieci morskich i lądowych korytarzy transportowych pomiędzy Chinami a krajami Azji, Europy i Afryki. Ma ona na celu ożywienia handlu międzynarodowego i światowej gospodarki. W maju tego roku prezydent Chin oświadczył, że na projekty Pasa i Szlaku przeznaczy 124 mld dolarów.

CZYTAJ WIĘCEJ: Miliardy juanów dla każdego chętnego do uczestnictwa w nowym jedwabnym szlaku

Wcześniej polonistykę studenci mogli wybrać jedynie na uczelniach w Pekinie i Harbinie na północy oraz w Kantonie na południu Chin.

SUSM pozwala obecnie na czteroletnie polonistyczne studia licencjackie, jednak jak informuje Qian rozważane jest uruchomienie w ciągu kilku lat również studiów magisterskich. By skończyć studia, przyszli chińscy poloniści będą musieli dobrze poznać język i kulturę Polski. Konieczne będzie również napisanie pracy licencjackiej po polsku.

W planach szanghajski uniwersytet ma również wysyłanie studentów polonistyki na wymiany na trzy polskie uczelnie, z którymi nawiązano współpracę: Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Mamy nadzieję, że wszyscy studenci pojadą do Polski na trzecim roku studiów. Jeśli te uniwersytety organizują letnie kursy, wyślemy też naszych studentów na krótkoterminowe szkolenia – tłumaczyła Qian.

Kresy.pl / rp.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply