Ukraiński wywiad wojskowy (HUR) twierdzi, że wysadzono rurociąg, którym transportowano ropę i paliwo na tankowce w porcie Azow, w rejonie Morza Azowskiego.

Ukraiński wywiad wojskowy podał w sobotę, że w nocy wysadzono rurociąg naftowy w rejonie wsi Azow w obwodzie rostowskim w Rosji.

Jak podano, rurociąg transportował produkty naftowe z lokalnego składu ropy do tankowców na terenie portowym Portu Morskiego Azow. Jest on położony w pobliżu Morza Azowskiego, nad Donem.

Ukraińcy twierdzą, że załadunek ropy i produktów ropopochodnych na tankowce został wstrzymany na czas nieokreślony.

Według ukraińskiego wywiadu wojskowego, rurociąg był używany przez Rosję do celów wojskowych.

Jak pisaliśmy wcześniej, według urzędnika NATO, ukraińskie ataki na rosyjskie rafinerie mogły zakłócić ponad 15 proc. ich mocy produkcyjnych. Agencja Reuters szacuje, że Rosja straciła około 14 proc. mocy produkcyjnych swoich rafinerii.

Przeczytaj: Ukraińcy kontynuują ataki dronami na przemysł naftowy Rosji

We wtorek sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział, że Stany Zjednoczone nie popierają ukraińskich ataków poza terytorium Ukrainy, ani nie pomagają w ich organizowaniu. Pytanie w tej kwestii dotyczyło ukraińskich ataków na rosyjskie rafinerie naftowe.

Jak pisaliśmy wcześniej, rosyjski Tatarstan został zaatakowany przy pomocy przerobionych na drony awionetek. Atak miał być wymierzony w rafinerię oraz fabrykę bezzałogowców Shahed (ros. Gierań-2). Ukraińskie media podają, że ataku dokonał ukraiński wywiad wojskowy (HUR).

To kolejny tego typu ukraiński atak na obiekty w głębi Rosji. Niedawne doniesienia Financial Times sugerowały, że Stany Zjednoczone wezwały Ukrainę do zaprzestania ataków na rosyjską infrastrukturę energetyczną, ostrzegając, że ataki dronów mogą wywołać odwet i wzrost światowych cen ropy.

pravda.com.ua / Telegram / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply