Według ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR), Rosja skoncentrowała na terytorium Ukrainy ponad 400 tys. żołnierzy.

O ustaleniach HUR poinformował przedstawiciel Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy Andrij Jusow. “Siły są wystarczające, by prowadzić oddzielne działania na oddzielnych odcinkach frontu. Liczba okupantów na Ukrainie na terytoriach czasowo okupowanych, to ponad 400 tys. rosyjskich żołnierzy” – oświadczył, cytowany we wtorek przez portal Ukraińska Prawda.

Jak dodał, na terytorium Ukrainy znajduje się duża ilość broni rosyjskiej armii. Wyraził opinię, że “nowa broń zostanie ponownie oddana do użytku i dostarczona na front”.

Jusow zauważył, że w Rosji mobilizacja trwa przez całe lato. “Nie ma mowy o powtórzeniu scenariusza z lutego 2022 r. Ale w niektórych obszarach tak, wróg będzie nadal próbował prowadzić oddzielne operacje ofensywne” – podkreślił.

Przeczytaj: Brytyjski wywiad: Rosja rozbudowuje struktury wojskowe, tworząc nową armię

We wrześniu prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekret określający jesienną kampanię poboru wzywającą 130 000 obywateli do ustawowej służby wojskowej.

Brytyjskie ministerstwo obrony poinformowało we wrześniu, że jednostki 25. Armii Ogólnowoskowej zaczęły wkraczać na Ukrainę pod koniec sierpnia. W połowie września jej siły zostały po raz pierwszy wysłane na front.

Na początku września Brytyjczycy informowali, że rosyjskie władze zamierzają werbować więcej migrantów, aby wysłać ich na wojnę na Ukrainie, aby uniknąć mobilizacji wewnętrznej przed wyborami prezydenckimi w 2024 rok. Wskazywali wówczas, że już od końca czerwca 2023 roku Rosja apelowała do obywateli państw sąsiadujących z ogłoszeniami o naborze osób do walki na Ukrainie.

pravda.com.ua / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply