Ukraińska firma UkrSpecSystems poinformowała w poniedziałek, że drony PD-2 będą produkowane w Polsce. Decyzja jest związana m.in. z trwającymi działaniami zbrojnymi oraz koniecznością zapewnienia dostaw sprzętu dla ukraińskiej armii.

W trosce o potrzeby armii ukraińskiej zrobiliśmy krok bez precedensu i obecnie przeprowadzamy się do nowego biura i wspólnie i przy wsparciu naszych partnerów rozpoczynamy produkcję kompleksów PD-2 w Polsce. Porozmawiamy o tym również szczegółowo w najbliższej przyszłości – przekazała firma UkrSpecSystems w poniedziałek na Facebooku. 

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

4649.49 PLN    (21.13%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Firma podkreśla, że jej biuro w Kijowie zostało częściowo zniszczone w pierwszych dniach wojny. Tymczasowe biura i zakłady produkcyjne zostały przeniesione do zachodniej Ukrainy, lecz ostatecznie UkrSpecSystems zdecydował się na „krok bez precedensu”.

Zobacz także: Ukraińscy producenci dronów PD-2 testują nowy system sterowania „taktyczno-strategicznego” zasięgu [+FOTO]

Produkowany przez firmę bezzałogowiec PD-2 ma długość 2,85 m, wysokość ponad metra, a rozpiętość jego skrzydeł wynosi około 5 m. Maksymalna prędkość drona to 140 km/h.

Na wyposażeniu PD-2 znajdują się gimbal USG-212 EO/IR lub gimbal USG-211 EO. Oba z nich zapewniają m.in. systemy obrazowania EO/IR Full HD z 30-krotnym zoomem optycznym, cyfrową stabilizację obrazu, nagrywanie oraz przechowywanie materiałów. Umożliwiają także śledzenie celów. Maszyna posiada także światła nawigacyjne i transponder ADS-B.

Maszyna może przenosić i dostarczać ładunki o wadze od 7 do 11 kg.

Bezzałogowce PD-2 mogą pozostawać w powietrzu przez około 10 godzin i osiągać pułap do 5 km. Zasięg sterowania to ponad 220 km. Istnieje też inny wariant tej maszyny, zdolny do pionowego startu i lądowania, dzięki zastosowaniu dwóch dodatkowych sekcji.

Zobacz także: Ukraińcy zaczynają prace nad własnym samolotem AWACS [+GRAFIKA]

tech.wp.pl / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz