Według portalu InformNapalm społecznicy, którzy rozebrali pomnik, musieli działać z polecenia Rosji.

Ukraiński portal informacyjno-analityczny InformNapalm przedstawił „analizę” rzekomego związku akcji rozbiórki nielegalnego pomnika UPA w Hruszowicach z Rosją.

Analitycy napisali m.in., że „dwa lata temu nieznane osoby zerwały z monumentu tabliczkę, co stało się formalną przyczyną uznania pomnika za uszkodzony [sic!]”. W rzeczywistości pomnik został postawiony w 1994 roku przy niedopełnieniu obowiązujących procedur i nigdy nie był legalny.

InformNapalm przypomniał opublikowaną przez siebie na początku 2017 r. zhakowaną korespondencję Aleksandra Usowskiego, obywatela Białorusi, z której wynikało, że otrzymał on od Rosjan 100 tys. euro na „antyukraińskie akcje” w Polsce. Według Gazety Wyborczej 2 tys. euro z tej kwoty miał otrzymać Wojciech Wojtulewicz, były członek Samoobrony za akcję przeciwko pomnikowi UPA w Hruszowicach. W sierpniu 2014 ludzie związani z Wojtulewiczem pokryli pomnik symbolami falangi, odwróconego tryzuba oraz napisem „Śmierć katom Wołynia i Donbasu”.

Zdaniem InformNapalmu publikacja korespondencji Usowskiego „przerwała lub przesunęła w czasie prowokacje Moskwy”. Jednak „Moskwa nie zrezygnowała z planów skłócania Polaków z Ukraińcami”. Dowodem tego miało być ostrzelanie z granatnika przez nieznanych do tej pory sprawców konsulatu RP w Łucku a ostatnio – rozbiórka pomnika w Hruszowicach.

InformNapalm przypomniał doniesienia Kresów.pl o tym, że ABW miało naciskać na osoby przygotowujące rozbiórkę pomnika, aby do niej nie doszło, „ale, być może, karta Kremla była ważniejsza od opinii miejscowych sił bezpieczeństwa (lub za zburzenie zapłacono tak dużo, że odwrotu nie było)” – napisali ukraińscy analitycy.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

InformNapalm kończy konstatując, że „dziwnie się patrzy, jak polscy nacjonaliści idą na rękę Kremlowi, ale korespondencja Usowskiego pokazuje, że wszystko ma swoją cenę”.

Ukraiński portal w swoim materiale nie przedstawił więc żadnych dowodów na związek organizatorów akcji rozbiórki pomnika w Hruszowicach z działaniami Usowskiego, lub szerzej – Rosji.

Przypomnijmy, że akcja rozbiórki pomnika była zgodna z prawem, co potwierdziło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dopełniono określonych procedur, m.in. uzyskano zgodę wójta gminy Stubno. Miała charakter czynu społecznego, w którym wzięły udział osoby chętne, m.in. działacze Ruchu Narodowego, który objął akcję patronatem, osoby zasłużone dla walki z banderyzmem, a także członkowie rodzin ofiar OUN-UPA. Akcję nadzorował wójt gminy Stubno.

Insynuacje InformNapalmu powielił portal Wschodnik publikując artykuł pt. „Wolontariusze wyjaśnili, kto płacił Polakom za zniszczenie pomnika OUN pod Przemyślem”.

Kresy.pl / InformNapalm / GW / Wschodnik
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Avatar
  franciszekk :

  Schizofrenia banderowska już chyba do reszty opanowała mózgi NEO-banderowcom!.
  PO+winni być obowiązkowo leczeni w psychiatrycznych lecznicach zamkniętych bo coraz bardziej świrują i mogą być niebezpieczni zwłaszcza na terytorium Polski!.
  PO+dobno P. Tyma na łamach tzw. „ich słowa” (finansowanego z pieniędzy Polaków) odgrażał się w odwecie Polakom, drugim Ludobójstwem jak na Wołyniu! W normalnym – suwerennym państwie PO+dobnie jak wyjątkowy, patologiczny zbrodniarz Bandera, PO-winien być już być osądzony i siedzieć w pierdlu!

 2. UPAdlina
  UPAdlina :

  głupie banderowskie barany nie mogą pojąć, że Polacy nienawidzą ideologii banderowskiej i nie są im potrzebne inspiracje ze strony rosyjskiej w tej kwestii !!…….Tak jakby nie było ludobójstwa na Wołyniu !!………..Zapamiętajcie sobie bandersyny, że nie ma w Polsce miejsca ani dla was, ani dla waszych zdegenerowanych symboli nazi-banderowskich !!……Precz ukrowskie szmaty !!

 3. Sun Escobar
  Sun Escobar :

  Ukraińcy, udowodnijcie w jakikolwiek sposób, że zależy wam na dobrych stosunkach z Polską, bo jak do tej pory po waszych poczynaniach można stwierdzić, że na chwilę obecną jesteście największym wrogiem Polski. ROzwijana przez was Ideologia hitlerowska jest zakazana w całej Europie, do które zmierzacie. Nie wierzę, że nie ma u was ludzi normalnych, chcących czerpać wzorce z ludzi, którzy nie zabijali dzieci. Dlaczego dajecie się ponieść oszukańczej polityce nazizmu ukraińskiego, tego co rodzi najgorsze ludzkie instynkty. Bandera to kat i was i Polaków, a wy go umieszczacie na pomnikach. W Polsce pomniki faszystów ukraińskich min. z UPA będą likwidowane, czego wam również życzę.