Kontrwywiad wojskowy SBU ujawnił zakrojony na szeroką skalę plan defraudacji środków budżetowych w jednym z wydzielonych batalionów Korpusu Piechoty Morskiej Sił Zbrojnych Ukrainy w obwodzie odeskim.

Nielegalną działalność zorganizował księgowy komórki finansowo-gospodarczej jednostki wojskowej. Jak wynika ze śledztwa, urzędnik naliczał pensje i premie na konta swoich znajomych, którzy nie należą do batalionu i w ogóle nie służą w Siłach Zbrojnych Ukrainy.

Ustalono, że „dzięki układowi” pozwany nabył samochód. W tym samym czasie urzędnik ukradł ponad 10 milionów hrywien. Aby zrealizować umowę, wprowadził niedokładne informacje do list płac i list premii dla personelu jednostek wojskowych.

Aby uzyskać dostęp do specjalnych programów księgowych, sprawca użył klucza elektronicznego, który bezpodstawnie otrzymał od szefa służby finansowo-gospodarczej batalionu. Następnie przekazał sfałszowane informacje do rejonowego oddziału Skarbu Państwa w celu wyliczenia zamówionych środków na pensje i premie dla żołnierzy i pracowników jednostki wojskowej.

Podczas przeszukań w miejscu pracy i zamieszkania księgowego znaleziono samochód Audi Q7, drogie gadżety i sprzęt AGD, który kupił za skradzione pieniądze.

Prawie 2,5 miliona zdefraudowanych hrywien znaleziono także na kartach bankowych jego znajomych, którym urzędnik rzekomo pożyczał pieniądze.

Ponadto przy posiadaniu oskarżonego znaleziono granat RGO, który został przesłany do oględzin.

Zobacz też: Ukraińscy urzędnicy brali łapówki za eksport zboża

Na podstawie zebranych dowodów księgowy wojskowy został powiadomiony o podejrzeniu na podstawie części 4 art. 191 Kodeksu karnego Ukrainy (przywłaszczenie, sprzeniewierzenie lub zajęcie mienia przez nadużycie urzędu).

Obecnie rozstrzygana jest kwestia wyboru środka zapobiegawczego w postaci aresztu. Trwa śledztwo mające na celu ustalenie wszystkich okoliczności przestępstwa. Grozi mu do 8 lat więzienia.

Zobacz też: SBU informuje o zatrzymaniu rosyjskiego agenta planującego wysadzenie torów kolejowych

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply