Ukraiński konduktor pociągu relacji Zaporoże-Przemyśl zorganizował w suficie przedziału konduktorskiego specjalną skrytkę, w której ukrywali się Ukraińcy, którzy uciekali za granicę przed służbą wojskową. Został zatrzymany przez SBU.

Ukraiński kontrwywiad odkrył kolejny proceder, umożliwiający wyjazd za granicę obywatelom Ukrainy w wieku poborowym, chcącym uniknąć powołania do wojska i wysłana na wojnę.

Podczas interwencji zatrzymano konduktora Kolei Ukraińskich pociągu relacji Zaporoże-Przemyśl, który stworzył nowy kanał przerzutu uciekinierów do państw członkowskich Unii Europejskiej. W tym celu, zrobił specjalny schowek w systemie wentylacyjnym w suficie przedziału konduktorskiego. Ukraińcy, chcący uciec za granicę, kryli się tam podczas kontroli paszportowej.

Schowek mógł pomieścić jedną osobę. Koszt jednej takiej „usługi” opiewał na kwoty sięgające 2,5 tys. dolarów. Zależało to od tego, jak bardzo komuś się spieszyło i od rozkładu jazdy pociągu.

Funkcjonariusze SBU wpadli na trop nielegalnego procederu i zatrzymali kolejarza na punkcie kontrolnym w Mościskach, tuż przed polsko-ukraińskim przejściem granicznym. Złapano go w zasadzie na „gorącym uczynku”, gdy próbował wywieźć za granicę poborowego. Jest podejrzany o nielegalny przewóz osób przez granicę państwa. Trwa śledztwo, mające na celu ustalenie wszelkich okoliczności przestępstwa i pociągnięcia winnych do odpowiedzialności.

SBU zamieściło też nagranie, na którym widać odkrycie skrytki, w której ukrywał się ukraiński poborowy.

Czytaj także: Gruzini i Ukrainiec przemycali imigrantów

Jak pisaliśmy, ukraińska straż graniczna poinformowała, że mieszkańcy obwodu rówieńskiego i wołyńskiego utworzyli kanał nielegalnego przewożenia przez granicę mężczyzn w wieku poborowym pod pozorem kierowców wykonujących przewozy międzynarodowe. Organizatorzy przestępczego procederu wprowadzali dane swoich pseudopracowników do automatycznego systemu wydawania zezwoleń, za co pobierali od 1500 do 5000 dolarów amerykańskich. W ten sposób wprowadzono do systemu dane ponad 450 mężczyzn w wieku poborowym, z których ponad 170 nie wróciło na Ukrainę. Według przybliżonych szacunków kwota nielegalnych zarobków może sięgać nawet 1 miliona dolarów.

SBU / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply