Ukraiński Instytut Pamięci Narodowej wydał oświadczenie, w którym wzywa polskie władze do odbudowy pomników i grobów bojowników Ukraińskiej Powstańczej Armii oraz do zatrzymania ukrainofobii.

Oświadczenie umieszczono na głównej stronie Ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej – http://memory.gov.ua/. Oto jego obszerne fragmenty:

Oświadczenie Ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej z powodu niszczenia ukraińskich grobów na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej.

W czasie zbrojnej agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę Rzeczpospolita Polska był jednym z tych sąsiadów, którzy szybko zaświadczyli swoim autorytetem o niepodległości Ukrainy i nienaruszalności ukraińskich granic. Podczas tych trudnych lata, zawsze odczuwaliśmy pomocną dłoń sąsiada i partnera międzynarodowego. Nie tylko państwo polskie, ale i całe polskie społeczeństwo pokazywało wolę budowy wspólnych relacji między dwoma narodami opartej na zasadach wzajemności i dobrosąsiedztwa.

Jednak obok oficjalnego stanowiska władz Rzeczypospolitej Polskie, zauważamy rozrastającą się niebezpieczną tendencję, która zagraża realizacji polityki dobrosąsiedztwa, rujnuje pozytywne doświadczenia między dwoma rządami i instytucjami społeczeństwa obywatelski.

Od chwili inwazji sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej na terytorium Ukrainy, w Polsce została wzniecona kampania niszczenia ukraińskich pomników wojskowych i grobów. Po pierwsze dostrzegamy liczne akty wandalizmu: nanoszenia ksenofobicznych napisów i, częściej, oblewania pomników farbą. Zazwyczaj takie działania są wszczynane przez nieznanych sprawców w nocy i nie są następnie badane przez polskie organy ochrony prawnej. Jednak w przeciągu ostatniego roku działania takie przybrały masowy i zuchwały charakter. Tylko w okresie od 2014 do 2016 roku na terytorium Rzeczpospolitej Polskie miało miejsce co najmniej 14 aktów wandalizmu wobec ukraińskich pomników i miejsc pochówku.

w tym miejscu autorzy wyliczają miejsca, w których – według ich informacji – doszło do niszczenia miejsc pamięci, po czym kontuunują

Jednak ostatani akt nienawiści wobec ukraińskich miejsc pamięci przyciąga szczególną uwagę. W niedzielę rano, 9 października br. ukraińska mniejszość w Werchracie, w powiecie lubaczowskim, w województwie podkarpackim ujawniła akt bandytyzmu popełniony na miejscowym cmentarzu.Tego dnia, szef Związku Ukraińców w Polsce powiadomił, że nieznani sprawcy zniszczyli nagrobek na mogile 13 żołnierzy UPA, który znajduje się na cmentarzu w Werchracie.

W tym samym dniu skrajnie prawicowa organizacja Obóz Wielkiej Polski znana ze współpracy z ugrupowaniami terrorystycznymi i DNR FSC, przyznała się do popełnienia aktu wandalizmu. Jeden z liderów OWP, Dawid Hudziec, zamieścił pod swoim imieniem film na portalu Youtube, na którym dwaj mężczyźni niszczą w dzień ukraińskie miejsce pochówku wykorzystując łomy i młotki. Filmowi towarzyszyła ksenofobiczna piosenka, która obraża uczucia narodowe mniejszości ukraińskiej Polsce. Opublikowanie filmu oraz fakt, że sprawcy nie ukrywają się, a dokonują swojego dzieła jawnie, znalazły szeroki oddźwięk na Ukrainie.

Zmuszeni jesteśmy skonstatować, że działania mające na celu zniszczenie ukraińskich miejsc pamięci w Polsce nabytyły charakter planowanej likwidacji ukraińskiego dziedzictwa historycznego i kulturowego. Odbywa się świadome zacieranie śladów obecności narodu ukraińskiego na pograniczu polsko – ukraińskim. Do tej pory żaden ze sprawców przestępstwa nie został wykryty. Bezkarnośc zachęca przestępców do nowy, jeszcze bardziej jaskrawych przejawów ukrainofobii.

Związku z tym zwracamy się z apelem do organów władzy Rzeczpospolitej Polskiej o:

1.Zapewnienie przejrzystego dochodzenia w sprawie wszystkich faktów nadużyć i niszczenia ukraińskich miejsc pamięcia: pomników, znaków pamiątkowych, miejsc spoczynku;

2. Zgodnie z art. 3 i 4 Umowy między rządem Ukrainy a Rządem Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie ochrony i pochówku miejscach pamięci ofiar wojen i represji politycznych natychmiastowee przywrócenie zniszczonych zabytków ukraińskich i pomników oraz obciążenia kosztem strony polskiej.

Wyrażamy przekonanie, że znalezienie i ukaranie sprawców, a także odbudowa zniszczonych ukraiński zabytków jest nie tylko kwestią uregulowania dialogu polsko-ukraińskiego o tragicznych kartach przeszłości, ale także sprawą zachowania dobrosąsiedzkich stosunków między Polską i Ukrainą.

kresy.pl/ memory.gov.ua

31 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

   • kojoto
    kojoto :

    Szkoda, że na świecie jest pełno takich dużo przydrożnych kamieni jak ty. Robisz świetny prezent Wiatrowyczowi i innym neonazistom UPAdlińskim codziennie – popierając nie-rząd PISu. Co do zniszczonego pomnika, to niech te bękarty zawodzą, musi być jasne dla wszystkich Polaków i Ukraińców, że wszystki pomniki UPA legną w gruzach, podobnie jak i sowieckie.

    • slawmir
     slawmir :

     Kojoto, o co Ci chodzi ?!? przecież tagore napisał prawdę! Nie pomyślałeś, że banderowcy nagłośnią to teraz, połączą z ekranizacją Wołynia i w świat pójdzie info jacy to jesteśmy fałszywi? Z jednej strony chcemy Ukrainie pomagać (posunięcia rządu) a z drugiej… przecież teraz walczy się o opinie publiczną! Jeszcze genialny film straci na wydźwieku. Nie chce mi się wierzyć że to byli Polacy, oby nie… Takie wybryki teraz powinny być zakazane! karane! nie rozumiecie tego? z samego obalenia i ja się cieszę, ale nie teraz!

     • jaroslaus
      jaroslaus :

      to co zrobią neobanderowcy nie ma żadnego znaczenia – nie zrobią nic, pomniki będą dalej niszczone, zrobią awanturę – jak teraz – społeczeństwo Polskie zacznie trzeźwieć w trybie przyśpieszonym, a pomniki będą niszczone jeszcze intensywniej. Ja się bardzo cieszę i zachowania chachłów – bo środowiska patriotyczne mogą je wykorzystać przeciwko nim.

     • kojoto
      kojoto :

      „Slawimir” – ja przepraszam, ale z trudem się powstrzymuję od zapytania o szczegóły Twojego zdrowia psychicznego, no ale dobra nie pytam. Zapytam o co innego, żeby nie było wątpliwości, że źle zrozumiałem, Czy Ty napisałeś, że należy „zakazać! karać!” wyburzanie banderowskich – szowinistycznych pomników???!!!??? Czy należy też karać za wyburzanie sowieckich i nazistowskich (jeśli jakiś się odnajdzie)?

     • fiesta
      fiesta :

      re: Slawmir….. „tagore” wyrazil jedynie swoja opinie. Z kolei pismo NEO-BANDEROWCOW z UPA-inskiego IPN jest pelne klamstw i polprawd oraz typowa papka propagandowa, na ktora nabieraja sie osoby naiwne lub nie posiadajace dostatecznej wiedzy historycznej.
      Zydy u wladzy w Polsce juz nie sa w stanie kontrolowac polskiej opinii publicznej ze wzgledu na istniejace niezalezne zrodla informacji oraz nacisk srodowisk patriotycznych i kresowych w Polsce na ekipy rzadzace i politykow, w tym aktywna i widoczna role partii KUKIZ 15 w sejmie, ktora jest wlasnie takim patriotycznym glosem Polakow spoza ukladu okraglostolowego – uklad okraglostolowy to porozumienie ZYDOW z PZPR z ZYDAMI z Solidarnosci i KOR, ktorzy posiadali MONOPOL NA WLADZE w Polsce przez 25 lat (1990-2015).
      W momencie pojawienia sie partii KUKIZ 15 w sejmie zaczal kruszyc sie monopol na wladze dla ekip okraglego stolu i w przyszlosci partia KUKIZ 15 ma szanse zdobyc wieksze poparcie wsrod wyborcow, poniewaz nastepuje powolna radykalizacja polskiego spoleczenstwa, ktorego opinia ma wplyw na obecne wydarzenia w Polsce – vide akcja srodowisk kresowych na rzady PiS odnosnie rocznicy zbrodni ludobojstwa na Wolyniu.
      W zwiazku z powyzszym „tagore” nie rozpoznaje sytuacji i wprowadza Polakow w blad.
      Z kolei D.Chudziec wykorzystal sytuacje – vide film Wolyn i rownolegle przystapil do akcji likwidacji pomnikow UPA, ktora byla organizacja zbrodnicza, odpowiedzialna za bestialskie wymordowanie setek tysiecy Polakow i innych narodowosci zamieszkujacych Kresy wschodnie Rzeczpospolitej.
      Jest to rowniez sygnal dla PiS, zeby zmienil dotychczasowa polityke na polska i narodowa, w przeciwnym wypadku PiS przepadnie w nastepnych wyborach.

   • fiesta
    fiesta :

    re: tagore….. Ja uwazam, ze D.Hudziec i spolka sa glosem patriotycznego i politycznie aktywnego polskiego spoleczenstwa, ktore reaguje oddolnie na haniebne i zdradzieckie postepowanie ekip rzadzacych w Polsce. Rowniez uwazam, ze skargi i petycje nie nadaja sie do podtarcia dupy, bo papier jest zbyt twardy, a zycie uczy, ze ekipy rzadzace w Polsce calkowicie lekcewaza polskie spoleczenstwo i nalezy przejsc do czynow.
    Nalezy takze pamietac o tym, ze NAROD MA NAJWYZSZA WLADZE W POLSCE – vide Konstytucja.
    Istnieje rowniez taka zasada, ktora mowi, ze ze zlem trzeba walczyc w przeciwnym wypadku zlo zapanuje nad dobrem.
    UPA = NAZISCI i gloryfikacja odradzajacego sie nazizmu jakim jest NEO-BANDERYZM na UPA-inie – vide poczynania rzadzacych NEO-BANDEROWCOW w Kijowie (Walcman vel Poroszenko i spolka) jest przygrywka do rozprzestrzenienia sie zla na wieksza skale, czego przyklady mielismy w historii Polski i Polacy doswiadczyli tego na wlasnej skorze.
    Twoja argumentacja „tagore” swiadczy, ze jestes naiwny, a naiwnosc jest oznaka glupoty. W zwiazku z tym udzielona przez ciebie porada nie znajduje uzasadnienia i ciebie kompromituje.

 1. piotr3005
  piotr3005 :

  Oświadczam, że polacy nie mogą odbudować pomników OUN-UPA gdyż jest organizacja ludobójcza i faszystowska winna wymordowania około 200 tys. Polaków w latach 1939-1947 i kolaborancka z Hitlerem. Zb tych wyżej wymienonych powodów Naród Polski nie może naprawić pomników stawianych ludobójcom a jak chcą z OUN-UPA to mogą się ujawnić aby Prokurator Generalny wszczął śledztwo w sprawie zbrodni ludobójstwa na narodzie Polskim.

 2. zefir
  zefir :

  W Polsce nie ma „ukraińskich pomników wojskowych”,nie ma „mogił żołnierzy UPA”,nie ma miejsc banderowskiego „dziedzictwa”,jak też nie ma ukrainofobii.W Polsce jest uzasadniona banderofobia,groby ukraińskich czerwonoarmijców są zadbane i bezpieczne,zaś mogiły UPA to nie groby żołnierzy lecz bandytów i zwyrodniałych morderców Polaków.”Dziedzictwo”banderowskich katów i ludobójców ,jeśli jest to tylko u takich świrów banderyzmu jak Tyma,czy Wiatrowycz!

 3. pro_patria
  pro_patria :

  Kolejny przejaw nieudolności dotychczasowych rządów (w tym pisiorów) i bezczelnego chamstwa upaińców. Gdyby Polska prowadziła pragmatyczną politykę wschodnią o takim liście ich pseudo-naukowcy nawet by nie pomyśleli. Tymczasem wywierają presję, aby Polacy odbudowywali pomniki bestialskich oprawców swoich Rodaków !!! Oczywiście koszt ma pokryć polski podatnik-frajer, który od 25 lat sponsoruje pasożytniczy twór, kaprys historii. Ciekawe jest jeszcze fakt nazwania ścierwa banderowskiego żołnierzami i porównanie patriotów z ONR do terrorystów. Chamstwo i bezczelność dziczy poszerza granice. Mam nadzieję, że MY ją wyznaczymy. Zdychaj banderowska upaino !!!

 4. slawmir
  slawmir :

  hmm, śledzę Kresy od długiego czasu, i z przykrością stwierdzam, że poziom komentarzy jest coraz niższy… Zakładam, że każdemu na tym forum stoi ością w gardle jakikolwiek symbol upa na Naszej Ziemy, a tuszowanie przez kolejne rządy ludobójstwa na Wołyniu … no po prostu brak słów! Do tego jesteśmy zgodni! wydaje mi się że nie ma tego co w kółko powtarzać, ponieważ kręcimy się wokół własnego ogona i nic z tego nie wynika. Słuchajcie, najważniejszy na tą chwilę jest film Wołyń, wielu z Nas wsparło go finansowo, śledziło jego realizację. Naszym obowiązkiem jest iść do kin, zamanifestować ważność tej sprawy. Zastanówcie się jak wpłynąć na znajomych by poszli do kin, wymagajmy od Nich tego. Mało co się tak sprawie przysłuży jak ponad przeciętna frekwencja. Nie ma co pitolić i wyzywać się na forum od ruskich agentów… po cholerę odpowiadać na durne wyzwiska, od tego powinien być admin by moderować. Nie czujecie się maniupulowani?!?

  • kojoto
   kojoto :

   Wspaniały wywód – szkoda, że wbrew deklaracjom, że coś Ci stoi ością w gardle, proponujesz udawać, że „nic się nie stało”. To bez wątpienia złe rozumowanie – antypolskie maszkary trzeba wyburzać szybko i skutecznie, a nie czekać na cud, bo taki się nie wydarzy.

 5. syotroll
  syotroll :

  Polacy pamiętają długo przemilczanej rzezi wołyńskiej, oraz o mniej przemilczanych rzeziach w Małopolsce Wschodniej i zauważają podobieństwa pomiędzy tamtymi wydarzeniami wymierzonymi w Polaków za „polskość” do obecnych wymierzonych w ukraińskich Rosjan i prorosyjskich Ukraińców za „prorosyjskość”. Skoro teraz używa się argumentu obrony przed rosyjska inwazją to 70 lat temu według „proukraińskich” mediów, również polskojęzycznych, miała miejsce zapewne „obrona przed polską agresją” czy nieco wcześniej „przed żydowską”. Uważam, że ukraińscy nacjonaliści coś za często „bronią się” przed „agresja mniejszości etnicznych”. Za często.