Rościsław Demczuk, ukraiński dziennikarz, który publicznie zaprzecza eksponowaniu zdjęć młodego ochotnika-neonazisty w Parlamencie Europejskim, próbuje zastraszyć polskiego dziennikarza, który nagłaśniał tę sprawę.

Na wystawie prezentującej ukraińskich weteranów-inwalidów z Donbasu znalazły się zdjęcia neonazisty z batalionu powiązanego z Prawym Sektorem, z tatuażami z neonazistowskimi symbolami.

ZOBACZ: Ukraińcy prezentują zdjęcia ochotnika – neonazisty w Parlamencie Europejskim [FOTO / VIDEO]

Polski dziennikarz Tomasz Maciejczuk, który nagłaśniał skandal związany z wystawą, stał się obiektem krytyki ze strony Ukraińców. Jednym z nich jest dziennikarz Rościsław Demczuk, który ostro zareagował na jeden z postów Maciejczuka. Polski dziennikarz zamieścił na Facebooku zdjęcie z obozu Prawego Sektora z okolic Wielikomichajlowki, w którym był latem 2014 roku. Spotkał tam ochotnika Wołodymyra Wasjanowycza, którego kontrowersyjna zdjęcia miały znaleźć się na wystawie w Parlamencie Europejskim.

W reakcji na to Demczuk stwierdził, że żałuje, że nie spotkał Maciejczuka na Ukrainie, bo wówczas zrobiłby z nim porządek. Napisał, że poprosiłby „chłopaków”, żeby go zastrzelili lub oddali w ręce Służby Bezpieczeństwa Ukrainy. Później próbował go zastraszyć i dodał, że Polak jest „na celowniku”.

Maciejczuk napisał w swoim tekście, że Demczuk może być członkiem nacjonalistycznej organizacji UNA-UNSO, której liderem do 2014 roku był syn lidera UPA, Romana Szuchewycza. Zamieścił również jego zdjęcie w koszulce z neonazistowskim symbolem tzw. wilczego haka, wykorzystywanym przez pułk Azow, znany ze stosowania symboliki neonazistowskiej. Na komentarz „faszyzujący młodzieniec” zamieszczony pod zdjęciem odpowiedział : „Takim jakim byłem, takim jestem i takim będę! Sława nacji, śmierć wrogom!”.Później tłumaczył, że zostało to źle zrozumiane, a wilcze haki nie są symbolami faszystowskimi.

Ponadto Demczuk rozpowszechnia informacje o tym, że Maciejczuk rzekomo został wyrzucony z Europarlamentu przez ochronę i anulowano mu akredytację. Dziennikarz twierdzi, że to oczywista nieprawda. „Byłem w parlamencie od południa do późnego wieczora, aż do zakończenia wystawy, gdzie robiłem materiały, na których uwieczniłem również Demczuka”– pisze Maciejczuk.

Demczuk w swoich komentarzach utrzymuje, że w PE nie było żadnych zdjęć ze swastykami i wszystko jest wymysłem pro-kremlowskiej propagandy. „Pech chciał, że na jednym z moich materiałów wideo są widoczne fotografie ukraińskiego ochotnika ze swastykami oraz Demczuk”– pisze Maciejczuk.

„Ukraińcy rzucili się na mnie jak wściekłe psy, próbując zakrzyczeć, zakłamać i zmieszać mnie z błotem. Nie uda im się. Będę się bronił przed ich kampanią oszczerstw”– napisał polski dziennikarz. Dodał, że Demczuk przebywa w Parlamencie Europejskim wraz z ukraińską delegacją.

Facebook.com/ wykop.pl/ Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

6 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    pro_patria :

    Ścierwa banderowskie czują się tak bezkarne, że przestają przebierać w środkach w atakach całą watahą na Naszych Rodaków walczących o prawdę. Robią tak dlatego, że mają ogromne poparcie w kołach rządowych i społeczeństwie upaińskim, tymczasem nasze miernoty u władzy nie udzielą wsparcia polskiemu dziennikarzowi i będą zamykali usta społeczeństwu. Dzicz banderowska to czuje, wściekle atakuje, by dać upust swoim zwierzęcym, zwyrodniałym instynktom. Podziwiam Pana Tomasza Maciejczuka i życzę mu dalszego, bezkompromisowego rozwoju kariery. JESTEŚMY Z PANEM !!!

  2. Avatar
    greg :

    Spaślak z UNA-UNSO. Ta bandero-nazistowska apologetyka, zamiast do UE czy NATO (na co już ze względu na bankructwo i dno gospodarcze oraz skonfliktowanie z sąsiadami, a zwłaszcza z RF, nie mają najmniejszych szans przez najbliższych 30 lat) zaprowadzi ich prosto do czarnej, banderowskiej … d.py. Żółta d upa, morda sina, w d.pie wasza UPAina. Wieczna hańba naszym wrogom, bezczelnym gloryfikatorom bandero-nazistów, zbrodniarzy i ludobójców Polaków! Co wcale nie znaczy, że np. Putin mi się jakoś szczególnie podoba, bo często postępuje wrogo, nieszczerze i cynicznie wobec Polski.