Są na świecie tacy, którzy wierzą, że wojna na Ukrainie się skończyła – powiedział ambasador Ukrainy w Turcji w rozmowie z Anadolu.

Według Wasyla Bodnara, ambasadora Ukrainy w Turcji, wojna między Izraelem a Hamasem w Strefie Gazy wpłynęła na pomoc krajów zachodnich dla Ukrainy w zakresie broni. Ponadto szkodzi to postrzeganiu wojny rosyjsko-ukraińskiej.

„Międzynarodowe media zwróciły uwagę na ten kierunek więc są tacy, którzy wierzą, że wojna na Ukrainie się skończyła” – powiedział dyplomata.

Ambasador zauważył, że broń, która miała zostać przetransportowana na Ukrainę, jest wysyłana do Izraela. A czynnikiem wpływającym na pomoc dla Ukrainy jest wewnętrzna dynamika polityczna w krajach zachodnich.

Jako przykład takiej dynamiki podał zbliżające się wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych, stanowisko rządów Węgier i Słowacji, a także blokowanie ukraińskich ciężarówek na granicy w Polsce.

W październiku trzej izraelscy urzędnicy, zastrzegając sobie anonimowość powiedzieli, że Pentagon planuje wysłać Izraelowi „dziesiątki tysięcy” 155-milimetrowych pocisków artyleryjskich, które kilka miesięcy temu zarezerwowano dla Ukrainy z amerykańskich zapasów.

Według portalu Axios, Izrael powiedział Stanom Zjednoczonym, że pilnie potrzebuje pocisków artyleryjskich, aby przygotować się na inwazję lądową na Strefę Gazy i potencjalną eskalację wojny wzdłuż granicy izraelsko-libańskiej.

Amerykańscy rozmówcy publikacji sugerują, że przekierowanie do Izraela pocisków artyleryjskich przeznaczonych dla Ukrainy nie będzie miało bezpośredniego wpływu na zdolność wojsk ukraińskich do prowadzenia wojny.

Prawdopodobnie mówimy o pociskach 155 mm, które Stany Zjednoczone przechowują bezpośrednio w Izraelu w ramach dwustronnej umowy, pisze Axios. Od początku roku są one sukcesywnie eksportowane i przekazywane na Ukrainę.

Jak poinformował w środę portal Europejska Prawda, niemiecki rząd federalny nada priorytet eksportowi broni do Izraela, a wnioski handlowe składane przez izraelskie firmy będą rozpatrywane i zatwierdzane w pierwszej kolejności

Jak wskazuje publikacja, Izrael zwrócił się do rządu niemieckiego o dostarczenie amunicji dla okrętów wojennych. Ponadto zwrócono się z prośbą o dostarczenie krwi i kamizelek kuloodpornych.

Kresy.pl/Anadolu

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply