W Warszawie będą tworzone programy jednej z czołowych ukraińskich telewizji. Przenosi się ona wraz z pracownikami do Polski – informuje “Rzeczpospolita”.

W Polsce ma powstać zaplecze do nadawania ukraińskiej telewizji Ukraina 24, która działa nieprzerwanie pomimo wojny. Jest to największy kanał informacyjny na Ukrainie.

Z ustaleń “Rzeczpospolitej” wynika, że w Warszawie ulokowane zostanie studio, które wyprodukuje programy, także na żywo, które następnie będą przesyłane na Ukrainę i tam emitowane. Programy produkowane będą w językach ukraińskim i angielskim, choć niewykluczona jest także produkcja w języku polskim.

Prace nad projektem częściowego przeniesienia telewizji do Polski mają być “zaawansowane”, a nadawanie w Polsce może ruszyć nawet w maju.

W Warszawie znajdą się biura, w których będzie mogło pracować kilkuset pracowników, w tym dziennikarze. Projekt ma być realizowany samodzielnie przez stronę ukraińską, która jednak nie wyklucza zatrudnienia polskich pracowników pionu technicznego. Dziennikarze nie będą w Polsce przebywać jako uchodźcy, a jako pracownicy z pozwoleniem na pracę w oparciu o zezwolenie na pobyt czasowy.

Projekt realizowany będzie w oparciu o ukraińską koncesję na nadawanie, którą dysponuje Ukraina 24. Kanał chce osiągnąć charakter globalny i charakter międzynarodowej telewizji informacyjnej na wzór BBC czy CNN. Stacja z tego powodu może nawet zmienić nazwę.

Z informacji “Rzeczpospolitej” wynika, że projekt zbudowania zaplecza do nadawania w Polsce został życzliwie przyjęty w najwyższych władzach Ukrainy, a także w polskich urzędach, m.in. Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji. Najpewniej będzie musiał jeszcze otrzymać zgodę prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Kanał Ukraina 24 od kilku tygodni obecny jest w Polsce. Po inwazji Rosji na Ukrainę Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wykreśliła z rejestru sieci kablowych i platform satelitarnych rosyjskie kanały telewizyjne, w tym Russia Today. Polscy operatorzy wyłączyli ze swoich ofert rosyjskie kanały, wprowadzając częściowo TVP Word. Wielu zdecydowało się również na rozpoczęcie nadawania kanału Ukraina 24 z myślą o uchodźcach.

CZYTAJ TAKŻE: Reprezentacja Ukrainy rozegra “domowe” mecze w Polsce

Kresy.pl / rp.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply