„UPA to nie tylko Wołyń” – powiedziała w rozmowie z tygodnikiem „Polityka” Oksana Zabużko, ukraińska pisarka, w Polsce wyróżniona m.in. Nagrodą Literacką Europy Środkowej „Angelus”.

„Zaangażowanie w UPA było wyrazem oporu ukraińskiego społeczeństwa przeciwko totalitaryzmowi sowieckiemu i nazistowskiemu. UPA walczyła z siłami radzieckimi, z Niemcami, tak, walczyła też z Polakami. To jest czas dla historyków, by wyjaśnili wszystkie, również najbardziej tragiczne szczegóły tej złożonej historii” – powiedziała w rozmowie z tygodnikiem Oksana Zabużko. „Polakom kojarzy się ona jednoznacznie z wołyńską tragedią, ale UPA to nie tylko Wołyń” – zaznacza pisarka.

onet.pl / Kresy.pl

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Dostała ANGELUSA za antypolską książkę

PATRZ TAKŻE: Napisała antypolską książkę – wczoraj poprowadziła wykład na Uniwerstecie Warszawskim
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. tagore
  tagore :

  W swojej nagrodzonej w Wrocławiu książce Pani Zabużko włożyła w usta jednego z bohaterów
  tekst w ,którym porównywał on masakrę polskiej ludności do świniobicia uzasadnionego zwalczaniem przez II RP terroru OUN wymierzonego w Ukraińców i Polaków. Intencje swoich wypowiedzi ma ta
  Pani proste jak korkociąg.

  tagore