Siły Zbrojne Ukrainy tworzą pierwsze na świecie kompanie dronów uderzeniowych w ramach projektu „Armia dronów”.

Poinformował o tym Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Według ukraińskich wojskowych będą to pierwsze na świecie jednostki tego typu.

Poinformowano, że tworzenie kompanii dronów uderzeniowych zostało zatwierdzone przez Naczelnego Dowódcę Sił Zbrojnych Ukrainy generała Walerija Załużnego.

Ich formowanie odbywa się w ramach projektu „Armia Dronów”.

„Wspólnie z Ministerstwem Obrony Ukrainy, Sztabem Generalnym Sił Zbrojnych i Państwową Agencją ds. Specjalnej Ochrony Komunikacji i Informacji Ukrainy utworzono Dowództwo Koordynacyjne z kluczowymi ministerstwami i służbami w celu pełnej realizacji projektu” – poinformował Sztab Generalny.

Podkreśla się, że obecnie konieczne jest wdrożenie szeregu kluczowych reform i zwiększenie skali produkcji dronów, aby zapewnić je Siłom Zbrojnym Ukrainy.

Wojsko przekazało, że wybrano już najbardziej profesjonalnych żołnierzy, którzy poprowadzą kompanie uderzeniowe. Każdy z nich ma otrzymać odpowiednie wyposażenie – oprócz bezzałogowców także Starlinki do komunikacji i inny niezbędny sprzęt.

Sztab Generalny poinformował, że głównym partnerem szkolenia będzie szkoła wojskowa Boryviter.

Dowództwo wojskowe nie precyzuje, w jakie drony te jednostki zostaną wyposażone. Prawdopodobnie będą to drony kamikadze różnych klas z różnymi głowicami i zasięgami lotu do wypełniania zadań bojowych na różnych dystansach.

Portal mil.in.ua przypomina, że niedawno wyszło na jaw, że ukraińska jednostka specjalna “Kryła” tworzy własną flotyllę 1000 dronów kamikadze FPV.

Kamery na dronie oraz nowoczesne środki komunikacji pozwalają operatorowi na sterowanie samolotem w trybie „na żywo” i jednocześnie pozostawanie w bezpiecznej odległości od wroga.

 

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply