W sobotę wieczorem policja zatrzymała obywatela Ukrainy w związku z pomocnictwem przy nielegalnym przekraczaniu granicy. W pobliżu czekało na niego 5 obywateli Iraku.

Jak poinformowała podlaska policja, w sobotę wieczorem funkcjonariusze zatrzymali 1 osobę w związku z pomocnictwem przy nielegalnym przekraczaniu granicy. Zatrzymany w rejonie Narewki kierowca mazdy to obywatel Ukrainy. W pobliżu czekało na niego 5 obywateli Iraku.

Zobacz też: Pościg za przemytnikiem imigrantów, zatrzymano go w Niemczech

Z danych, które Straż Graniczna przesłała portalowi Kresy.pl wynika, że w Polsce legalna imigracja stymuluje nielegalną. Obcokrajowcy stanowią prawie 90 proc. osób zatrzymanych od początku roku za pomoc przy nielegalnym przekraczaniu granicy (art. 264. § 3. kodeksu karnego). Wśród osób zatrzymanych od początku tego roku  za pomocnictwo dominują głównie ob. Ukrainy (70 os.), Gruzji ( 52 os.) i Syrii (47 os.), Polski (43 os.) , ob. Niemiec (25 os.) i ob. Iraku (23 os.) na łączna liczbę 355 zatrzymanych osób – przekazała w poniedziałek portalowi Kresy.pl rzeczniczka prasowa Straży Granicznej, por. Anna Michalska.

Zwróciliśmy się do Straży Granicznej z następującym pytaniem: „Osoby jakiej narodowości i jakiego obywatelstwa przeważają wśród zatrzymanych w związku z art. 264. § 3. kk”. Przekazane przez SG dane pokazują, że obcokrajowcy stanowią prawie 90 proc. osób, które od początku roku zostały zatrzymane w związku z podejrzeniem popełnienia wspomnianego przestępstwa.

Najliczniejszą grupę wśród ww. stanowią Ukraińcy (70 osób), na drugim miejscu plasują się obywatele Gruzji (52 os.). Trzecie miejsce zajęli obywatele Syrii (43 os.). Polacy odpowiadali za 43 przypadki, obywatele Niemiec – 23, Iraku – 23.

Podobny obraz sytuacji wyłaniał się z danych przedstawionych przez Nadodrzański oddział SG na początku grudnia br. Informowaliśmy wówczas, że od początku sierpnia funkcjonariusze z placówek Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali 61 osób, które usłyszały zarzut pomocnictwa w organizowaniu przekroczenia granicy państwowej wbrew przepisom. 55 z nich stanowili cudzoziemcy.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz