Funkcjonariusze z Placówki SG w Rutce-Tartak zatrzymali obywatela Ukrainy, który przewoził pięciu nielegalnych imigrantów z Syrii.

Straż Graniczna poinformowała o sprawie w poniedziałkowym komunikacie. “22 lipca br. patrol Straży Granicznej na terenie powiatu oleckiego zatrzymał do kontroli kierowcę mercedesa. Autem podróżowało pięciu obywateli Syrii. Przeprowadzona kontrola legalności pobytu wykazała, że przewożeni cudzoziemcy nielegalnie przekroczyli granicę z Litwy do Polsk” – czytamy.

Żaden z pasażerów nie posiadał dokumentów uprawniających do wjazdu i pobytu na terytorium Polski. Swą nielegalną drogę na Zachód Europy rozpoczęli na Łotwie.

Jak podaje SG, cudzoziemcy w wieku 21-45 lat zostali przekazani stronie litewskiej w ramach readmisji. Natomiast kierowca – obywatel Ukrainy, usłyszał zarzuty za organizowanie nielegalnego przekroczenia granicy. Grozi mu do 8 lat więzienia.

W sumie od początku roku na granicy polsko- litewskiej zatrzymano już 27 osób za pomocnictwo w organizowaniu nielegalnego przekraczania granicy – podkreśla Straż Graniczna.

Z danych, które Straż Graniczna przesłała w lutym portalowi Kresy.pl wynika, że w Polsce legalna imigracja stymuluje nielegalną. Obcokrajowcy stanowili 90 proc. osób zatrzymanych w ubiegłym roku za pomoc przy nielegalnym przekraczaniu granicy (art. 264. § 3. kodeksu karnego). Wśród zatrzymanych jest najwięcej Ukraińców i Gruzinów. Podobnie wyglądała sytuacja rok wcześniej.

Także w 2021 roku 90 proc. osób zatrzymanych za przemyt nielegalnych imigrantów stanowili cudzoziemcy. Zwracaliśmy uwagę, że wówczas w statystykach SG dominowali także obywatele Ukrainy i Gruzji. Dane z grudnia 2021 roku wskazywały jednak mniejszą łączną liczbę zatrzymanych przemytników – 355.

Wśród osób poszukiwanych w 2021 roku przez policję na podstawie artykułu 264 § 3 kodeksu karnego (organizowanie nielegalnej imigracji) także zdecydowanie dominowali obcokrajowcy. Stanowili wówczas prawie 70 proc. poszukiwanych w związku ze wspomnianym artykułem.

podlaski.strazgraniczna.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply