Wrocławscy policjanci zatrzymali Ukraińca, który posługiwał się podrobionym prawem jazdy. Dodatkowo 33-latek ma sądowy zakaz prowadzenia pojazdów. Teraz grozi mu do 5 lat więzienia.

Dolnośląska policja poinformowała o sprawie w piątek, choć do zdarzenia doszło pod koniec ubiegłego miesiąca. “Funkcjonariusze Wrocławskiej Policji  zatrzymali do kontroli pojazd osobowy, którego kierujący prowadził pojazd pomimo wydanego przed sąd zakazu. Dodatkowo w  trakcie czynności mężczyzna posługiwał się dokumentem, który był podrobiony. Usiłował jednak wmówić policjantom, że tak nie jest i zdawał egzamin na prawo jazdy w [pisownia oryginalna] Ukrainie. Nie pamiętał tylko gdzie dokładnie” – podaje policja.

Zgodnie z art. 244 k.k. kierowca popełnił przestępstwo niezastosowania się do orzeczonego przez sąd zakazu prowadzenia pojazdów.

W myśl aktualnie obowiązujących przepisów kierowcy, którzy pomimo prawomocnego zakazu prowadzenia samochodów, nie stosują się do orzeczonego środka, mogą liczyć się z utratą prawa jazdy na okres od 1 roku do lat 15 – przypomina policja.

W takim przypadku sąd może także orzec wobec kierowcy karę pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Policja opublikowała nagranie interwencji.

Ponad 17 tys. przestępstw popełnili w ubiegłym roku przebywający w Polsce cudzoziemcy. Problemem jest głównie jazda po pijanemu i związane z tym łamanie zakazów sądowych. Zdaniem ekspertów, niektórzy imigranci czują się u nas bezkarnie.

Według danych z KGP, w 2023 roku przestępstwa w Polsce popełniło łącznie 17 278 przybyszów z zagranicy. To wzrost o 2,4 tys. w stosunku do 2022 roku, a zarazem pięć razy więcej niż dekadę temu. Statystyki pokazują, że przestępstw najczęściej dopuszczali się Ukraińcy (ponad 50 proc. obcokrajowców z zarzutami), a dalej Gruzini (ponad 2,7 tys.) i Białorusini (ponad tysiąc osób).

Czytaj: Ukrainiec miał 2,5 promila. Jechał prosto na policyjny radiowóz

wroclaw.policja.gov.pl / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply