Ukraińcy wycofają się z Bachmutu? Jest komentarz ukraińskiej armii

Serhij Czerewatyj, rzecznik Zgrupowania Wschód Sił Zbrojnych Ukrainy skomentował doniesienia o możliwym, rychłym wycofaniu ukraińskich żołnierzy ze szturmowanego i niemal otoczonego przez Rosjan miasta Bachmut w Donbasie.

W związku z zaciętymi walkami o Bachmut (Artiomwsk) w obwodzie donieckim i próbami odcięcia broniących się tam żołnierzy ukraińskich, pojawiają się głosy, czy Ukraińscy nie powinni wycofać się z miasta, które prawdopodobnie jest już nie do obrony. Takie opinie wyrażano też na Ukrainie.

W środę w rozmowie z CNN sprawę skomentował Serhij Czerewatyj, rzecznik Zgrupowania Wschód Sił Zbrojnych Ukrainy. Oświadczył, że na razie nie ma decyzji o wycofaniu się z Bachmutu.

„Jeśli zobaczymy, że zagrożenie dla naszych żołnierzy i nasza sytuacja operacyjna są ważniejsze niż potrzeba utrzymania tego terytorium, to zrobimy to [wycofamy się – red.], ale w sposób zorganizowany, bez paniki” – powiedział Czerewatyj.

Rzecznik zaznaczył, że tylko dowództwo widzi, na ile w tej sytuacji jest taka potrzeba, żeby się wycofać. W takim przypadku, zdecyduje sztab.

„Mogę powiedzieć, że teraz nie ma takiej decyzji” – oświadczył.

Według relacji żołnierza 93. brygady, siły ukraińskie cały czas są w mieście i nie mają żadnych planów wycofania się. Żołnierz ten twierdzi nawet, że sytuacja jest spokojniejsza niż w ostatnich dniach. Jego nagranie publikuje ukraińska armia, stąd nie można wykluczyć, że ma ono mieć głównie charakter propagandowy, skierowany głównie na użytek wewnętrzny.


Dodajmy, że w sieciach społecznościowych pojawiły się informacje, według których rzecznik Zgrupowania Wschód Sił Zbrojnych Ukrainy oświadczył, że wojska ukraińskie nie wycofają się z Bachmutu. Są one nieprecyzyjne, ponieważ Czerewatyj powiedział oficjalnie, że na razie nie ma decyzji o wycofaniu się z miasta, a nie, że Ukraińcy się nie wycofają.

Jak pisaliśmy, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przyznał, że sytuacja w Bachmucie jest „coraz trudniejsza”.

Walki o Bachmut toczą się od lata ub. roku. Rosjanie ponieśli w tej bitwie wysokie straty, ale otaczają miasto. Separatystyczny przywódca samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej Denis Puszylin powiedział, że „praktycznie wszystkie drogi” prowadzące do Bachmutu są „pod [rosyjską] kontrolą ogniową”. Z kolei dowódca sił lądowych Ukrainy gen. płk Ołeksandr Syrski powiedział, że sytuacja wokół Bachmuta jest „niezwykle napięta”.

Źródła ze strony ukraińskiej i rosyjskiej są zasadniczo zgodne, że Bachmut jest już otoczony praktycznie z trzech stron.

Czytaj także: Bachmut bliski okrążenia przez siły rosyjskie [+MAPA]

CNN / Unian / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply