Ukraińscy wojskowi otrzymali makiety czołgów Leopard 2, zdjęcia z tymi modelami opublikował ukraiński wolontariusz Jurij Biriukow.

Jak przekazał w piątek portal Militarnyj, ukraińscy wojskowi otrzymali makiety czołgów Leopard 2, zdjęcia z tymi modelami opublikował ukraiński wolontariusz Jurij Biriukow.

Modele ramowe wykonane są w formie czołgów Leopard 2A6, jednak w mniejszej skali w stosunku do pierwowzoru.

Do transportu modeli służą wozy Foden 8×6 Multilift. Foden 8×6 Multilift z łatwością załadowuje i transportuje pojazdy opancerzone o długości do 7 metrów i masie do 18 ton.

Na Ukrainie od dawna używane są atrapy czołgów, które mają wprowadzać w błąd rozpoznanie powietrzne.

Zwykle w pobliżu tych atrap-przynęt nie ma śladów ruchu gąsienic na ziemi. Chociaż warto zaznaczyć, że czasami Rosjanie sztucznie tworzą takie ślady na ziemi, aby wszystko wyglądało bardziej realistycznie.

W Internecie pojawiło się nagranie, które przedstawiało drugowojenną Panterę na poboczu ukraińskiej drogi. Ocalałe Pantery są bardzo rzadkie. Obecnie na świecie wystawianych jest nieco ponad tuzin, a działających jest jeszcze mniej.

“Ukraińcy nie zaciągnęli tego zabytku do wojsk pancernych, co więcej widoczny na nagraniu wóz nie jest zabytkiem” – pisaliśmy.

Przyglądając się gąsienicom, można zobaczyć, że to co udaje Panterę jest osadzone na radzieckim średnim ciągniku artyleryjskim ATS-59. Prawdopodobnie Ukraińcy wykorzystali ten “czołg” jako atrapę mającą zwabić uderzenia ze strony rosyjskich czołgów lub amunicji krążącej.

Ciągnik artyleryjski z nadbudową Pantery prawdopodobnie przed wojną był “aktorem” i grał Niemiecki czołg w filmach i rekonstrukcjach historycznych.

Kresy.pl/Mil.in

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply