Szwajcarska tradycja neutralności w polityce zagranicznej nie powinna obejmować blokowania reeksportu szwajcarskiej broni na Ukrainę – przekonywała w poniedziałek ambasador Ukrainy w Szwajcarii.

W rozmowie z Reutersem w ambasadzie Ukrainy Iryna Wenediktowa przekonywała, że neutralność i reeksport broni na Ukrainę należy traktować jako odrębne kwestie.„Szanuję szwajcarską neutralność, ponieważ jest ona filarem szwajcarskiego państwa” – powiedziała. „Ale każdego dnia podkreślam, że neutralność i reeksport to dwa zupełnie różne pojęcia”.

„Nie prosimy: “Oddajcie nam swoją broń bezpośrednio”. Prosimy tylko, aby nie blokować (reeksportu)… nie przyczyniać się do tej zbrodni agresji” – powiedziała Wenediktowa.

„Potrzebujemy tej broni i amunicji tak szybko, jak to możliwe” – powiedziała. „To kwestia przetrwania naszego narodu, naszego państwa”.

Przypomnijmy, niższa izba parlamentu Szwajcarii, Rada Narodowa, odrzuciła propozycję złagodzenia zakazu reeksportu amunicji i broni

Posłowie dyskutowali o możliwości dostaw amunicji do kraju, który jest w stanie wojny, jeśli Zgromadzenie Ogólne ONZ potępi kraj agresora większością dwóch trzecich głosów.

Jednocześnie Rada Narodowa zatwierdziła propozycję zezwolenia na sprzedaż i reeksport broni do krajów trzecich pod pewnymi warunkami.

Na przykład na podstawie rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ, że dany kraj jest winny łamania prawa międzynarodowego, a ofiara agresji ma prawo do obrony.

Jednak w praktyce niczego to nie zmienia, ponieważ Rosja jest członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ i zablokuje taką decyzję. Dlatego decyzja izby niższej ustanawia status quo dla szwajcarskiego eksportu broni.

Zobacz też: W Szwajcarii ruszył proces w sprawie obrotu domniemanymi pieniędzmi Putina

Włoszech. Na razie porozumienie nie jest możliwe ze względu na stanowisko rządu szwajcarskiego. Rheinmetall dał do zrozumienia, że ostatecznym użytkownikiem broni będzie Ukraina.

Jednak porozumienie może nadal mieć miejsce, pisze Tagesanzeiger. Obecnie przygotowywana jest nowa ekspertyza prawna dotycząca wniosku RUAG o sprzedaż czołgów. Do ostatecznej decyzji prawdopodobnie będzie potrzebne głosowanie w parlamencie.

Kresy.pl/Reuters

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Wronq
    Wronq :

    Naprawdę tak uważają? Niesamowite są ich skłonności do mówienia innym jak powinni postępować sami stworzyli panstwo na zagranieniu ziem i ludobojstwie… Wzor cnót wszelkich UPAdlina…