Ukraińcy stracili trzy wyrzutnie Patriot [+VIDEO]

Ukraina straciła trzy wyrzutnie Patriot i prawdopodobnie ich załogi – poinformował w sobotę portal Forbes.

Jak informuje Forbes, Ukraińcy stracili trzy wyrzutnie Patriot i prawdopodobnie ich załogi. Rosyjski operator drona zlokalizował na wschodniej Ukrainie konwój zawierający, jak się wydaje, trzy zamontowane na ciężarówkach poczwórne wyrzutnie rakiet Patriot.

Rosjanie wycelowali rakiety ziemia-ziemia Iskander i bezpośrednio trafili w ukraiński konwój. Trzy wyrzutnie Patriot eksplodowały, prawdopodobnie zabijając ich załogi.

Nie jest jasne, dlaczego załogi ukraińskiego Patriota nie miały podczas podróży własnej osłony przeciwlotniczej. Możliwe, że ukraińskie siły powietrzne są zbyt rozciągnięte, aby chronić siebie.

W opinii Jurija Ihnata, rzecznika ukraińskich sił powietrznych, posiadane przez stronę ukraińską systemu NASAMS i Patriot mają wystarczający zasięg (to odpowiednio ok. 40 km i 140 km), by trafić rosyjskie samoloty, które podleciały za blisko. Odmówił jednak odpowiedzi na pytanie, czym dokładnie zestrzelono te maszyny.

Dodał, że prawdopodobnie strata A-50U sprawiła, że piloci rosyjskich samolotów szturmowych nie mieli pełnej świadomości sytuacyjnej, z powodu osłabienia możliwości Rosji w zakresie obserwacji frontu i wykrywania nadlatujących ukraińskich rakiet przeciwlotniczych.

W obliczu braków w ukraińskiej obronie powietrznej i problemów z rozwiązaniem impasu finansowego w Kongresie, Waszyngton w coraz większym stopniu polega na sojusznikach w kwestii zapewnienia wsparcia Ukrainie. Stany Zjednoczone zwróciły się o pomoc do Japonii, aby ta umożliwiła przekazanie Ukrainie dodatkowych pocisków do systemu Patriot.

Kresy.pl/Forbes

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply