Ukraińcy rozbili rosyjską grupę pancerną pod miastem Wuhłedar [+VIDEO/+FOTO]

Siły Zbrojne Ukrainy zdołały rozbić grupę pancerną rosyjskiej armii, złożoną z ponad 30 pojazdów opancerzonych, atakującą miasto Wuhłedar w obwodzie donieckim. Rosjanie stracili po kilkanaście czołgów T-72/T-80 i bojowych wozów piechoty.

Źródła ukraińskie podają, że Siły Zbrojne Ukrainy zdołały rozbić dużą, uderzeniową grupę pancerną rosyjskiej armii pod miastem Wuhłedar w Donbasie, na południowy zachód od Doniecka.

W sieci zamieszczono nagrania wideo i zdjęcia, wykonane z jednego lub kilku dronów. Widać na nich liczną kolumnę rosyjskich czołgów i wozów opancerzonych jadących drogą. Jeden fragment przedstawia zapewne natarcie strzelających bojowych wozów piechoty, podczas którego jeden z nich nagle wylatuje w powietrze, prawdopodobnie wskutek detonacji miny. Na kolejnych kadrach widać szereg eksplozji, przypuszczalnie pocisków artylerii rakietowej. Następnie pokazano zniszczone, uszkodzone lub porzucone pojazdy. Widać także zabitych rosyjskich żołnierzy.

Pod koniec kompilacji jest fragment, na którym w przyspieszonym tempie widać wycofujących się spod ostrzału Rosjan.

Według oficjalnych relacji strony ukraińskiej, w tym rejonie Rosja wysłała do akcji ponad 30 wozów pancernych do szturmu na Wuhłedar.

„Siły rosyjskie sformowały konwój i ruszyły w kierunku Wuhłedaru. W miarę posuwania się naprzód, Rosjanie zaczęli ponosić znaczące straty. Ukraińska artyleria operowała na ich trasie, a teren był zaminowany” – pisze „Militarnyj Portal”.

Jak podano, atak został odparty, a Rosjanie stracili co najmniej 31 pojazdów opancerzonych. Według 72. Samodzielnej Brygady Zmechanizowanej, Ukraińcy przechwycili m.in. około 15 czołgów T-72B3 i T-80BWM, około 12 bojowych wozów piechoty, dwa transportery opancerzone MT-LB.


W walkach, poza 72. Brygady, miały brać udział także jednostki 55. Brygady Artylerii i 35. Samodzielnej Brygady Piechoty Morskiej.

Siły rosyjskie próbują zająć Wuhłedar od ponad dwóch miesięcy.

Czytaj także: Ukraińcy chwalą się zniszczeniem rosyjskiego „Terminatora”

Jak pisaliśmy, amerykański think-tank Instytut ds. Studiów nad Wojną (Institute for the Study of War) ocenia, że Rosja odzyskała inicjatywę na Ukrainie i faktycznie rozpoczęła już nową, dużą ofensywę w Donbasie, w obwodzie ługańskim.

„Zaangażowanie znaczących elementów przynajmniej trzech dużych rosyjskich dywizji do operacji ofensywnych w tym sektorze wskazuje, że rosyjska ofensywa rozpoczęła się, nawet jeśli siły ukraińskie jak na razie uniemożliwiają siłom rosyjskim poczynienie znaczących postępów” – czytamy w raporcie ISW.

W ocenie ukraińskiego wywiadu siły rosyjskie przejdą do ofensywy zarówno w obwodach donieckim i ługańskim, jak również na południu, zapewne w obwodzie zaporoskim.

mil.in.ua / Kresy.pl

16 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. r2d2
  r2d2 :

  i to jest ta “potężna” druga armia świata? To jest trzecia armia czwartego świata. Dwa miesiące nie mogą dokończyć napaści na miasto?
  Ruscy i napaść na sąsiada, czy to coś nowego? NIE.
  Jak widać, Ruscy to wrogowie nie tylko Polski.

  • Kasper1
   Kasper1 :

   Rosja to POTENCJALNY PRZECIWNIK NATO (a więc także Polski) w EWENTUALNEJ, PRZYSZŁEJ wojnie której oby nigdy nie było a WROGOWIE Polski, Polaków i polskości to neobanderowskie władze Ukrainy. Poza tym radziłbym nie przywiązywać się do powielanych u nas opowieści ukraińskiej propagandy sukcesu.

   • r2d2
    r2d2 :

    cztery rozbiory dokonał nie potencjalny wróg ale ruski wróg, to wróg który wymordował miliony Polaków. A więc jeżeli tak ci do ruskich blisko to się tam wyprowadź.
    Chyba nie musze przypominać że na Ukrainie i Białorusi powinni rządzić Polacy a nie ruscy?
    Czy wiesz dla czego Ruscy zostali wygnani z Polski?
    Czy wiesz dla czego Polacy tak obawiają się Ruskiej swołoczy?
    Złodziejstwo, morderstwa, zsyłki na Syberię, gwałty, więzienia, i wiele wiele więcej i to przez stulecia .. to ruska spuścizna w Polsce.

    • franciszekk
     franciszekk :

     Ukraina nie miała nigdy realnej takiej możliwości w przeszłości jak Rosja aby dokonywać rozbioru Polski!
     Jak się nadarzyła możliwość a była nią pacyfikacja II RP przez hitlerowskie Niemcy i stalinowskie ZSRR to bandyci ukraińscy, byli współobywatele II RP niezwłocznie przystąpili do krwawych czystek etnicznych na Polakach!
     To jest fakt historyczny, którego niewolno negować jak holokaust na narodzie żydowskim!
     Należy mieć na uwadze także to, że historia często się powtarza!

    • Kasper1
     Kasper1 :

     Z całym szacunkiem ale wygląda na to, że coś Ci się dokumentnie polasowało pod deklem z tymi Polakami “rządzącymi na Ukrainie i Białorusi”. Skoro mi proponujesz wyprowadzkę do Rosji to może sam weź pod uwagę wyprowadzkę do swoich ukraińskich czyli ruskich sąsiadów jak ich nazywasz. Poza tym jestem Polakiem i znam Polaków którzy obawiają się wojny z Rosją ALE z powodu naszych debilnych władz i innych “polytyków” którzy rzucają się jak “wesz na grzebieniu” a gdyby coś się naprawdę stało to byliby pierwsi w Zaleszczykach. Zakładam, że jako Polak rozumiesz o co chodzi.

     • r2d2
      r2d2 :

      Ależ gdy Ukraina i Białoruś będą pod Polskim wpływem to jak najbardziej zamierzam tam zainwestować.
      Te dwa kraje są kluczowe dla bezpieczeństwa Polski i gdy będą w sojuszach zachodu to nasze bezpieczeństwo będzie znacznie większe, niż gdy ruscy będą stacjonować na naszej wschodniej granicy.
      Mam nadzieję że rozumiesz tą zależność.
      Skoro zahaczyłeś o klasę polityczną to chyba nasz ogląd na ten aspekt jest podobny – nie wyrośli z poddaństwa i chyba nie wygląda na to aby się to zmieniło :/.
      Polska Polityka szoruje po dnie i to jest mocno frustrujące, ponieważ na horyzoncie nie widać żadnej rozsądnej siły politycznej.

     • Kasper1
      Kasper1 :

      Ukraina i Białoruś nigdy nie będą “pod polskim wpływem” bo nikt a szczególnie amerykański “pan” nie pozwoli nic nie znaczącej Polsce mieć jakichkolwiek wpływów ponieważ sam chce mieć te wpływy i wie to każdy mający trochę oleju w głowie. Fakt, że politycznie Polska nic nie znaczy zawdzięczamy naszym debilom nazywających siebie “polytykami”. Poza tym aby Polska była bezpieczna Rosja musi być bezpieczna a to wyklucza obecność Ukrainy i Białorusi w sojuszach Zachodu. Mam nadzieję, że rozumiesz tę zależność.

   • r2d2
    r2d2 :

    No pewnie “mózgowcu”, ruska swołocz zdobyła już Bachmut? Nie? Od ilu miesięcy próbują? to ta “druga” armia trzeciego świata?
    A może swołocz ruska nie chwali się bo nie wypada?
    baj baj tępa strzało hehehe

    • Poznaniak74
     Poznaniak74 :

     A po co maja go zdobywać bezpośrednim szturmem skoro mogą go okrążyć? Na chwilę obecną do Bachmutu od strony ukraińskiej można dostać sie tylko jedną drogą która dodatkowo znajduje sie pod rosyjskim ostrzałem. Jak tak dalej pójdzie to obrona Bachmutu skończy sie takim samym “sukcesem” jak obrona Mariupola czyli tysiącami ukraińskich trupów i jeńców…
     Zamiast sie onanizować propagandą naucz się lepiej języka rosyjskiego albo ukraińskiego wtedy będziesz mógł sie bezpośrednio dowiedzieć co myślą ukraińscy żołnierze o sytuacji na froncie.
     Tu masz Ihora Mosijczuka, byłego deputowanego Rady Najwyższej Ukrainy i weterana operacji ATO na Donbasie który opowiada o tragedii ukraińskiej 116 Brygady Obrony Terytorialnej z Połtawy która praktycznie została unicestwiona w trakcie walk w Sołedarze.
     https://www.youtube.com/watch?v=BhjRueHmLOY

     • r2d2
      r2d2 :

      czyli “druga” armia trzeciego świata od kilku miesięcy nie może zacząć okupacji miasta?
      No to faktycznie “wysoko postawiona poprzeczka” hahah
      Ukraina broni się przed napaścią a ruscy kontynuują swoją bezsensowną agresję, a idź pan w cholerę z tymi ruskimi barbarzyńcami. Ruskich należy zaorać i postawić od początku.

     • Kasper1
      Kasper1 :

      I właśnie ostatnie zdanie Twojego komentarza świadczy o politycznym debilizmie i oderwaniu od rzeczywistości. Rosji nikt przy zdrowych zmysłach nie jest w stanie ani nawet nie zamierza “zaorać i postawić od początku” bo Rosja to jedno z dwóch globalnych militarnych mocarstw i niewyobrażalnie gigantyczny oraz bogaty kraj w dodatku będący w intensywnie pogłębianym strategicznym partnerstwie z największą ekonomią świata która notabene także jest gwałtownie wzrastającym mocarstwem militarnym. To, że istnieją debile będący politykami którzy mają takie mrzonki jak Ty jest śmiertelnie niebezpieczne dla nas wszystkich.

     • franciszekk
      franciszekk :

      Do tej pory NIKT Rosji nie zaorał!
      Ani Napoleon (ówczesny mocarz) ani Hitler (ówczesny mocarz)!
      Może USA ?
      No ale co z Chinami skoro to główny wróg nr 1 dla USA?
      Czemu USA bezpośrednio nie zaatakują Rosji i Chin równocześnie, skoro to największy światowy hegemon?
      “Hegemon” w oznaczeniu ” …. ” bo podobnie jak ZSRR musiał w niesławie po 23 latach opuścić Afganistan zostawiając tam na pastwę losu “instalowaną” tam ideologiczną DEMON-krację!

     • r2d2
      r2d2 :

      @franciszekk- jak pa ruski powiedzieć “wielka smuta”? Czyżby nadchodziła kolejna? 🙂
      a na pytanie czemu USA nie zaatakuje, odsyłam do amerykanów, może Ciebie wysłuchają i odpowiedzą :), daj znać jak poszło 🙂

     • franciszekk
      franciszekk :

      Po co mi wiedzieć jak po rusku czy po ukraińsku jest to i owo!
      Ja ich jednakowo “cenię”!
      Zarówno jedni i drudzy mieli ubabrane łapska w polskiej krwi po same łokcie!
      Po raz kolejny zwracam się do Ciebie z propozycją abyś zdemontował (może jesteś tam na miejscu) z fasady polskiej szkoły we Lwowie popiersie krwawego rzeźnika cywilnej bezbronnej polskiej ludności.
      https://pl.wikipedia.org/wiki/Szko%C5%82a_%C5%9Arednia_nr_10_we_Lwowie

     • r2d2
      r2d2 :

      i to “potężne mocarstwo” od kilku miesięcy nie potrafi skutecznie napaść i zacząć okupację miasta? To jest ta “oderwana rzeczywistość”?
      “plażo proszę” 🙂 sam jesteś “oderwany od rzeczywistości” tylko jeszcze o tym nie wiesz “plażo”